Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » A németek kopogással szoktak...

A németek kopogással szoktak "tapsolni"?

Figyelt kérdés
A suliban ha valaki tart egy kiselőadást vagy ilyesmi mindig "megkopogjuk", tehát kopogunk a padon ahelyett, hogy megtapsolnánk, azért, mert a németek elvileg így szokták. (MNÁMK-ba járok: magyarországi németek művelődési központja)De mégis mikor szokták ezt a németek? Még sohasem láttam, igaz, legfeljebb csak német műsorokat nézek, de ott mindig tapsolnak.
2013. okt. 25. 22:01
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Javítás: MNÁMK: magyarországi németek általános művelődési központja. Már leírni se tudom helyesen :D
2013. okt. 25. 22:02
 2/12 anonim ***** válasza:
Ez nem csak a németeknél van így. Az egyetemeken Magyarországon is így van.
2013. okt. 25. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Ratschlag pl, ott is kopogás érvényesül.ízlések és pofonok...
2013. okt. 25. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
De mitől függ hogy tapsolnak vagy kopognak? Maradjunk a németeknél. Eddig akárhány német videót, műsort láttam, mindig tapsoltak. Csak a sulifélékben szoktak kopogni vagy akkor mi?
2013. okt. 25. 22:55
 5/12 anonim ***** válasza:
nálunk voltak németek koncerten és tapsoltak, nem kopogtak
2013. okt. 25. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
tököm tudja,pl színházba gondolod kopogni fognak? lehet ez csak egy két szűkebb közösségben ekkora hagyomány.Ha meg megakarod ismerni a Németeket,nem ilyen híg magyar fos intézménybe próbálod meg elsajáítani,hogy ők mit csinálnak.hanem kimész oda ahová az igazi németek élnek..
2013. okt. 26. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Pontosan ez a tervem, kint tanulni és élni Németországban. De 14 évesen egyedül csak nem mehetek ki.. Azért járok ide, mert mindent németül tanulunk, német anyanyelvű, magyarul se tudó tanárokkal, rengeteg német (meg mindenféle más nemzetiségű) gyerek jár ide, pl. van 6 oszt.társam akik egy szót se tudnak magyarul. Tanulunk német nemzetiségismerettől kezdve minden hülyeséget, hogy megismerjük a kultúrát is, de erre valahogy nem kaptam választ, és nem akartam külön megkérdezni a tanárt. De még mindig nem tudom a választ. Egy csomó németet ismerek, egy csomó német műsort láttam, meg egyszerű videókat pl. egy iskolai előadásról vagy ilyesmiről, de sosem kopogtak, ezért nem értem.
2013. okt. 26. 11:09
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

A selmeci hagyományokat ápoló egyetemeken, főiskolákon (Sopron, Miskolc, Dunaújváros, Székesfehérvár) és a selmeci hagyományokat majmoló (BME) szokás a szakest.


Szakesteken, vagy teljes, ünnepélyesebb nevükön a Szakestélyeken ha valaki felszólal akár a vidám, akár a komoly pohár alatt, taps helyett az asztalon kopogással, közben hangos "Vivat!" felkiáltással mutatjuk ki tetszésünket.


Mellesleg a magyar szaknyelv valamikor az 1800-as évek vége felé alakult csak ki, addig az egyetemeken az oktatás német nyelven folyt, innen is maradhatott meg az, hogy a többi egyetemen az előadásokat megkopogják.


A selmeci diákhagyományok Selmecbányán alakultak ki 1735-től folyamatosan, az oktatás sokáig német nyelven folyt, a mai napig erősen érezhető a poroszos jellege, főleg a nóták dallamaiban. Sok kifejezés, pl. a rejbolás (asztalon dörzsölni a korsót gyászszakesteken) a német reiben igéből eredeztethető.


Szóval szakmai berkekben a németek kopogni szoktak, nem tapsolni. Mivel kiselőadás--->szakmai előadás volt a suliban, az osztályban, ezt a hagyományt felelevenítve nem megtapsoltátok, hanem megkopogtátok.

2013. okt. 26. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm, utolsó válaszoló!
2013. okt. 26. 12:50
 10/12 mustafa33 ***** válasza:
100%
Valahol olvastam de már nem tudom hol, hogy a bányászok szokása volt taps helyett kopogni. A bányászok nem tapsoltak és nem fütyültek. Ennek biztonsági okai voltak, de áttmentek a szokásba. Még a bányahívó is kopogó volt. Selmecen német bányász hagyományok voltak.
2013. okt. 28. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!