Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Az miért lehet, hogy egy jó...

Az miért lehet, hogy egy jó tanuló középiskolából kikerülve ellustul és nem találja a helyét?

Figyelt kérdés

A kérdés rám vonatkozik. Középiskolában végig kitűnő közeli voltam (max. 1-2 négyes), versenyeztem is, iskolai versenyeket nyertem, OKTV-n meg az országos döntőben értem el előkelő eredményt. Mindenből jól teljesítettem, nem voltam ugyan a legszorgalmasabb, de azért tisztességesen tanultam azt is, ami nem érdekelt, amit láttak a szüleim is, tanáraim is, és sosem hagytam, hogy 4-es alá csússzon az év végi jegyem.


Amíg középsuliban voltam, addig nem is volt nagy gond, legalábbis tanulás szempontjából, hisz annyi volt az egész, hogy volt egy elvárás és azt teljesíteni kellett. Kész. Csak ahogy közeledett az egyetem, ahol már nekem kellett kitalálni, hogy milyen irányba tanuljak, úgy váltam egyre bizonytalanabbá.


Megfigyeltem magamon pl. azt, hogy túlságosan a legkisebb ellenállás irányába mentem: pl. nem tettem érettségit abból a tárgyból, ami az egyik legjobban érdekelt, és amiben én voltam az osztály egyik legjobbja, mert egyszerűen elrettentettek az engem nem érdeklő részek.


Aztán azt is észrevettem, hogy csakis a legszükségesebb időt fordítom a tanulásra a végén már alig tanultam. Érettségikre nagyon későn kezdtem el készülni (ennek ellenére azért jók lettek). Valahogy lustává és céltalanná váltam, és nem azért, mert tunya vagyok. És úgy érzem, hogy ennek az egésznek semmi köze a tanuláshoz, hanem egyszerűen arról van szó, hogy nem akartam továbblépni az életben.


Mindig voltak beilleszkedési gondjaim kamaszkorom kezdete óta, nagyon sokat jártam pszichológushoz, és mindenféle gondokat kreáltam magamnak, meg titkolózó, bizalmatlan lettem. Most, 22 évesen rám tört a pánik, hogy nem éltem eleget kamaszkoromban, nem buliztam, nem voltak barátnőim, nem vettem részt építő tevékenységekben, amit elkezdtem, abban meg nem voltam kitartó (pl. zene, több sportág). Meg úgy általában, állandóan úgy éltem, hogy visszafele néztem, hogy miket rontottam el idáig, és valahogy ez lezüllesztette a kedvemet, elvette az energiáimat. Aztán eljött az egyetemválasztás ideje, és vért izzadtam, mire leszűkítettem a választékot, és elkezdtem úgy egy külföldi egyetemet, hogy valójában nem is nagyon akartam kimenni. Miután ott elég szar állapotba kerültem, hazajöttem, de akkor megint nem tudtam, mit jelöljek meg, és egy olyan egyetemet kezdtem el (közel volt a jelentkezési határidő), ami abszolút nem az én világom, és megint csak semmiféle szakértelmet nem nyerek vele, csak haladok a legkisebb ellenállás irányába. Jól érzem ugyan magam, de nem érzem, hogy bármi érdemit csinálnék. Csak tengődök, hébe-hóba tanulgatok, de alapvetően tök haszontalannak érzem magam.


Most lenne lehetőségem újra kimenni, és csinálni azt, ami érdekel, de akkor meg az jut állandóan eszembe, hogy hogyan fogok én azzal pénzt keresni (ez egy bölcsész-irány), mert ez a másik, ami miatt örökösen szorongok. Amúgy valami miatt mindig szorongok. Ha itt vagyok, és amúgy jól érzem magam, akkor azért, mert közben semmi komolyat nem tanulok (nincs semmi távlati tervem ezzel a szakkal, egyszerűen nem tudtam jobbat kitalálni akkor és ott), ha meg arra gondolok, hogy ez a kinti egyetem életem lehetősége, akkor elfog a félelem, hogy hogy fogok én ott boldogulni, gondoskodni magamról, meg minden. Egyszerűen nem bízom magamban eléggé ahhoz, hogy folytassam.


Tudom, hogy nem lenne szabad rosszat írnom magamról, meg ennyit agyalni magamon, de totál tanácstalan vagyok. Úgy érzem, nem a képességeimmel van a gond, hanem még nem alakult ki bennem eléggé az érettség.


Van olyan, aki hasonlót élt át és túllendült rajta? Mit tanácsolnátok?



2014. júl. 10. 21:03
 1/3 Szky válasza:

Szia.

Figyel! Nem azért vagyunk, hogy aggódjunk, és Héj! Nem vagy egyedül. A boldogság több annál, hogy nem szenvedsz hiányt semmiben. Valami felborult benned, neked most az a dolgod, hogy megtaláld.

Gondolom nem most hallod először, de felesleges túl sokat rágódnod. Nem figyelted még meg, hogy ha túlságosan koncentrálsz a dolgokra, azok egyszerűen eltűnnek? Nem azt mondom, hogy ne foglalkozz magaddal, ez fontos. De lehet, hogy hasznosabb, ha nem filozófiai úton akarod megközelíteni. Figyelj a testedre, lelkedre és vedd észre, ha jelez neked. Ugyan úgy, mint az éhség, a szomjúság, csak talán kevésbé egyértelmű.

Csak gondold végig: megadsz-e mindent magadnak Fizikailag, Intellektuálisan, Spirituálisan, Érzelmileg?

Az első a legegyszerűbb. Egészségesnek érzed magad? A kiegyensúlyozott és változatos táplálkozással táplálkozás fontosabb, mint aminek tűnik. És ha fizikailag erősnek és rugalmasnak érzed magad, segít abban is, hogy szellemileg is képesnek érezd magad venni az akadályokat. A folytonos levertséget és az energia hiányát okozhatja valamilyen hormonális probléma is, lehet, hogy érdemes lenne elmenned orvoshoz. Azután fontos, hogy új dolgokat tanulj és érezd, milyen nagyszerű dolgokat fedezel fel közben. Fontos hinni valamiben. Ha elutasítod a vallásokat, higgy az emberekben és abban amit Te képes vagy létrehozni. Lehet, hogy valamilyen érzelmi megpróbáltatáson mentél keresztül, a tudtod nélkül. Fontos, hogy ha valami rossz történik, azt fogalmazd meg magadnak és mindig legyél bátor és őszinte magadhoz. És add mg magadnak a sikerélményt amire szükséged van.

Ne aggódj amiatt, hogy semmi hasznosat nem teszel! De igen teszel, már akkor is, ha mosolyogva köszönsz valakinek. Igen, akár lehetsz te, aki megváltja a világot, elvégre okos vagy és tehetséges, de ha mégsem akkor is lehetsz rendkívüli és az életed lehet drámaian egész. Ha amiatt aggódsz, hogy miből fogsz megélni: Kezdj el dolgozni! Mindegy, hogy mit, hordj ki újságot, vagy legyél raktáros! Hidd el meg fogod érteni, hogy miért érdemes járni azokra a drága egyetemekre. És Végül: Legyél szerelmes! :) Ha motivációt szeretnél ennél nagyobbat az életben nem találsz.

Minden jót! :) én szorítok neked.

2014. júl. 23. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

"Lehet, hogy valamilyen érzelmi megpróbáltatáson mentél keresztül, a tudtod nélkül."



Keresztülmentem pár ilyenen. Azok formáltak ilyenné.



"És Végül: Legyél szerelmes! :) Ha motivációt szeretnél ennél nagyobbat az életben nem találsz. "



El sem tudod képzelni, mennyire vágyok rá. De nem jön össze. Igazából nem is igen hiszek benne, hogy összejön. Mindent megkapok az élettől, amit akarok, de ezt az egyet valahogy nem sikerült eddig. Ha van a környezetemben egy olyan csaj, aki tetszik, akkor már előre tudom, hogy nem lesz belőle semmi. Mindig van barátja. Vagy ha nincs, mindig az van, hogy nem jövök be neki. Mindig, mindig ugyanaz a nóta. Én nagyon romantikus, regényes alkat vagyok, és borzasztóan meg tud viselni egy ilyen pofáraesés. A legutóbbi nagy másfél éve volt. Azóta csak ilyen kisebbek voltak, mint mikor nagyon tetszik valaki, aztán alig várom, hogy láthassam fb-on, és ott látom, hogy kapcsolatban van. Ilyenkor valahogy úgy érzem, mintha egy kő esne a gyomromba. Nem kínzom magam ilyenekkel, nem is járok már egy ideje lányok után. Én látom magamat kívül-belül, tudom, hogy amilyen én vagyok, az nem vonzó a lányoknak. Valami megfagyott bennem, és azóta csak vegetálok. Nem érdekel hosszú távon semmi. A továbbtanulási vacillálásba már becsavarodok. Nem bírok józan fejjel gondolkozni, már olyan régóta kínzom magam ezzel a rögeszmével, és bármit döntök, nem bírok megmaradni a helyemen...

2014. júl. 23. 20:31
 3/3 Haligali123 válasza:
szia nem tudom h mihez akarsz kezdeni szakmát szerzel v csak értetségizel viszont egyet tudok azt h egyszer valamijen munkát majd el kell válalnod neked is mert pénz nélkül az utcán ragatsz. a szakmádban legyél jó senki nem fogja majd azt nézni h te 2-sel v 5-sel végeztél-e hanem a munkádat szóval ne aggódj csak görbüljön h haladni tudj ;)
2014. júl. 26. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!