Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Miért van az, hogy a fejletlen...

Miért van az, hogy a fejletlenebb, civilizációtól távoli kultúrák (pl. afrikai nomád törzsek) dalai mindig egyszólamúak és mindig monoton, magashangú kántálásból állnak?

Figyelt kérdés

Pl. ez:


https://www.youtube.com/watch?v=k9Xu5DxU8xw


Ez az első találat arra, hogy "african tribal music", de lényegében bármikor, amikor valamilyen civilizációtól távol eső, pl. csendes-óceáni-szigeteki vagy afrikai törzset mutatnak be, és bemutatják, hogy milyen egy szertartás, akkor mindig csak ilyen hujjogásos kántálást, meg magas hangon kornyikálást lehet hallani. A dallamnak nincs emelkedése és esése, nincs benne felépítettség verzével és refrénnel, nem olyanok, mint egy népdal, amik pattogósak, lehet rájuk táncolni. Pl.:


https://www.youtube.com/watch?v=c0FCPIIoC20


https://www.youtube.com/watch?v=u5EocODnWPs



https://www.youtube.com/watch?v=W80xBX0jK-c



Ilyen zenéket miért nem csinálnak a törzsi kultúrák?


2015. dec. 25. 22:41
 1/6 anonim ***** válasza:
Nem vagyok a téma szakértője, de szerintem ők a zenével elsősorban nem saját maguk szórakoztatását akarják elérni, hanem egyfajta meditatív lelkiállapotot, "transzba esést", amely szertartásaik szerves része. Ehhez megfelelő eszköz az ilyen monoton kántálás, illetve ritmus.
2015. dec. 25. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
De pl. amikor egy dokumentumfilmet mutatnak, akkor gyakran látni olyat, hogy táncolnak, vagy ünnepelnek, de akkor is csak ilyen egyszerű dalokat énekelnek...
2015. dec. 25. 22:46
 3/6 anonim ***** válasza:

Még csak a rendeltetése sem ugyanaz a két zenetípusnak. Épp ahogy mondod, azok szertartási zenék, ergo a lényegük eredendően szakrális. A gregorián ének is egyszólamú kántálás, ahogy a bizánci zene is kántálás. Nem kell szakrális zenét összehasonlítani a Hull a szilvával, mert nem ugyanaz a terep a kettő. A törzsi kultúrákban a szakralitás leválaszthatatlan a hétköznapokról tulajdonképpen.


Más a rendeltetésük, másért jöttek létre, máshol, más célért. Ezek a törzsi kultúrák más történelmi utat jártak be a zenével kapcsolatban is, mint mi.

2015. dec. 25. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Van többszólamúság a törzsi kultúrákban is, minden kontinensen. Még az általad belinkelt afrikaiban is találkoztam vele, pedig csak-bele-bele hallgattam :)


Ezzel szemben például a magyar népdalok következetesen egyszólamúak voltak és maradtak is, még az alapvetően többszólamú európai kulturális környezetben is. Az általad belinkelt magyar népdalok is egyszólamúak :)

2015. dec. 25. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Azert mert a torzsi eneknek es tancnak -amire rakerestel-a transzba jutas a celja 。ezt monoton ismetlodo kantalassal lehet elerni 、 ehez a 「csillagok csillagok、szepen ragyogjatok」 nem lenne megfelelo
2015. dec. 26. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Ha korrekt összehasonlítást szeretnél, akkor az ősi, törzsi közösségekben élő magyarok zenéire lenne szükség. Valószínűleg hasonló lenne. Táltosok igencsak ütötték a dobot és tippem szerint nem paraszti életről dalolásztak közben. :)
2015. dec. 26. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!