Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Mi a matyó szó eredeti,...

Zoltán491 kérdése:

Mi a matyó szó eredeti, pejoratív tartalmú jelentése? (Ma már népcsoportra alkalmazzuk, tudom. )

Figyelt kérdés
Eredetileg gúnyos megjelölés volt, de nem tudom a tartalmát.

2016. máj. 18. 09:23
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Eredetileg fekete szőlőt jelentett.

De mivel a Miskolc környéki településekre utal, ezért valószínűleg ebből fakadt a gúnyolódás, de ez már csak mostanában történhetett, mert legelőször Mátyás király miatt nevezték az itteniek matyónak magukat. Mivel Mátyás király kedvezett nekik és ezért ők Mátyás népének, matyónak nevezték magukat.


De utalhat matyizásra is, azaz farok verésre. Fap-fap.

2016. máj. 18. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, igaz-e:


"Matyó: A Mátyás név becézett alakjára megy vissza. A közkeletű vélekedéssel ellentétben nem Mátyás királlyal függ össze, hanem eredetileg a protestáns környezetbe szakadt római katolikusok -- egyébként máshol is előforduló -- gúnyneve, minthogy ennek a névnek a gyakorisága a két vallási közösségben eltérő volt. "

[link]


Vagyis a Mátyás becézése, és ezen keresztül volt egy időben gúnynév is.

Kb. "Mátyások".

2016. máj. 18. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
A matyók ugye a Tardiak,Szentistvániak és a Mezőkövesdiekre használjuk és ezek a települések régebben jobban összetartoztak és innen jöhetett, itt lakom de még sosem hallottam gúnynévként emlegetve
2016. máj. 21. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Minden népcsoportra utaló elnevezést lehet gúnyosan is használ, bár eredetileg egyik sem az.


A matyóval kapcsolatban a 2. válaszoló jól válaszolt, én is úgy tudom ahogy leírta.

2016. máj. 23. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!