Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » A katonaságnál (de általában...

A katonaságnál (de általában a legtöbb felvonulásnál is) miért indulnak a bal lábukkal a résztvevők?

Figyelt kérdés

Bal-jobb, bal-jobb! Közismerten így indulnak az emberek még egy sima tornaórán is.

Van ennek valami harcászati vagy egyéb oka?



2016. okt. 22. 16:46
 1/8 anonim ***** válasza:
Ez csak egyszerűen hagyomány kérdése. Indulhatnának jobb lábbal is, de a bal lábas variáció terjedt el világszerte.
2016. okt. 22. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Ezzel tisztában vagyok.

De MIÉRT?

Esetleg valami fiziológiai oka van?

2016. okt. 22. 19:04
 3/8 anonim ***** válasza:

Mit miért? Csak.

Ahogy az előbb írtam, lehetne fordítva is, de így terjedt el, és azóta ez a hagyomány.

De nem értem miért kérdezed, hiszen állítólag ezzel te magad is tisztában vagy. ;)

2016. okt. 22. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

"Indulhatnának jobb lábbal is, de a bal lábas variáció terjedt el világszerte"


EZT tudom.

De a MIÉRTJÉT keresem.

Valami oka mindennek van, a "csak" nem válasz erre, akkor sem, ha ötvenszer írod le.

2016. okt. 22. 22:37
 5/8 anonim ***** válasza:

Egyes országokban, ahol nem a küszöbön átemelés a szokás, a házasságkötés után a fiatal pár mindig jobb lábbal lép az új házba. Sőt, van olyan ember is aki direkt figyel arra, hogy mindig jobb lábbal lépjen be mindenki házába.


Ha rákeresel ennek a miértjére, azt a választ találod, hogy "bal lábbal csatába indulsz, jobb lábbal pedig békés, nyugodt helyre".


Hogy miért így alakult, arra pedig valószinűleg az a magyarázat, hogy régen a kardot a bal oldalukon hordták az emberek (mert úgy jobb kézzel könnyebb kihúzni). Így a bal láb volt a "fegyverviselő" láb. Ha valahová bal lábbal lép be, az első amit a házba visz, a fegyver lesz. Ennek elkerülésére alakult ki a babona, hogy jobb lábbal kell belépni.


A csatába induláskor pedig nyilván ennek az ellenkezője lesz igaz, fegyvert előre, ezért bal lábbal indulnak.

2016. okt. 23. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm, hogy utánajártál, és értelmes választ adtál!

Így már érthető a dolog, és logikus is.

Mégegyszer hálás köszönet! :)

2016. okt. 23. 14:26
 7/8 mustafa33 ***** válasza:
Harcban a kardal támadás kezdőlépése bal (nem a sportvívásról beszélek) egyidejűleg a kard kivonásával. A bal oldalon hüvelyben viselt kard kivonását könnyíti a bal lábbal való előrelépés. Ez ment átt a masírozásba is hagyományként.
2016. nov. 14. 03:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm!
2016. nov. 14. 10:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!