Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Helyes az a szó, hogy "szabado...

Helyes az a szó, hogy "szabadott"?

Figyelt kérdés
A "szabad" az egy melléknév, nem? Igéket szoktunk múltidőbe rakni.
2010. júl. 16. 15:36
 1/10 anonim ***** válasza:
67%
Hát szoktam olyat hallani,hogy "nem szabadott volna" (ezt meg azt csinálni),de szerintem ez elég furcsa :S Inkább "nem lett volna szabad",így jobb.
2010. júl. 16. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim válasza:
32%
Nem helyes.
2010. júl. 16. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Réti bubuzér ***** válasza:
16%
Ezis csak egy csökevény, amit a mai izék, celebek, vagy mik terjesztettek el... meg a futkorászik (futkározik) meg ilyenek.
2010. júl. 16. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
87%
Szerintem ennek nem sok köze van a celebekhez :)
2010. júl. 16. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Akkor jó. Csak olyan sok helyen lehet ezt látni, igényesebb könyvekben (!) is, hogy azt hittem, én maradtam le valamiről...
2010. júl. 16. 15:54
 6/10 anonim ***** válasza:
81%

Nádasdy Ádám szerint ige is:


[link]


Sőt, olyan is van, hogy szabadni, bámilyen furcsán néz ki:


– Szabad itt parkolni?

– Hát, szabadni szabad, legfeljebb reggelre ellopják.

2010. júl. 16. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
83%
Nádasdy volt előző félévben a professzorom, zseniális nyelvész, ha ő ezt állítja, hihetünk neki!:)
2010. júl. 16. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Na mindegy, nekem ez akkor is nagyon furcsa. Én biztos nem fogom így használni. :D
2010. júl. 16. 20:17
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Igen, helyes. A szabad nem csak melléknév, de módbeli segédige is (pl. Nem szabad dohányozni). És a módbeli segédigéknek általában van múltideje (kellett, lehetett, szabadott). De módbeli segédigék múltidejű alakjának egy részénél elfogadott, ha a létigét használom segédigének (tilos volt). És ebben a formában is használhatom: szabad volt.

Vagyis a szabadott és a szabad volt is egyformán helyes, és általában mindig főnévi igenév követi.

2010. júl. 16. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
40%

Még hogy csökevény. Az agyad, gyermekem, az a csökevény. A szabadott helyes, bár régies kifejezés. Ettől még nem helytelen, és színesíti a nyelvünket. Mellesleg semmilyen szót vagy kifejezést nem szabadna (hopp! ilyen is van) mellőzni, ugyanis ettől lesz választékos a beszédünk. Ami manapság nem divat, de oda se neki.


Ápoljuk a nyelvünket, és használjuk bátran az ilyen kifejezéseket. Én néha még olyanokon is rajta kapom magam, hogy olyanokat mondok, hogy "szabadott volt", "uccu neki", "legott", vagy "ízibe'" amely kifejezések eléggé irodalmiasak, egy párbeszédet fel tudnak dobni, és érdekesebbé tudják tenni. Jobban figyel rá a hallgatóság.


Nem használom viszont a cigány álkultúrából beszivárgó nyelvi szörnyszüleményeket, mint amik a maúnika saúból indultak hódító útjukra és sikeresen meg is fertőztek jó néhány elmét. Pl. nem mondom, hogy "ezmiatt", "azvégett", "ezmellett". Ugyanis ilyen szavak a "szabadott"-tal ellentétben nincsenek, és a hideg ráz, ha olvasom, vagy hallom. Van helyettük "emiatt", "avégett" és "emellett".

2010. júl. 18. 04:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!