Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Orosz nyelvmesterek, A Дятлов...

Orosz nyelvmesterek, A Дятлов tényleg harkályt jelent?

Figyelt kérdés

Most néztem meg a Csernobil sorozatot (tudom, jobb későn, mint soha...), és van egy ilyen mániám, hogy a nekem érdekesen hangzó neveket megnézem, jelent- e valamit. Na most, angol nyelvű cikkekben néha emlegetik Gyatlovot "Woodpeckers"- ként ami harkályt jelent, és a wikipedia is azt mondja a névre, hogy a harkály szóból ered.

Ez tényleg így helyes?

Valamint akkor most (tudom, neveket nem fordítgatunk, de elméleti szinten) őt úgy hívták, hogy Harkály Antal Kisistván? (mert a vics kicsinyítőképző, nem...?)


2019. nov. 17. 20:54
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Igen, a harkály дятел oroszul, jöhet belőle a gyatlov. Az -ics nem kicsinyítőképző, itt legalábbis nem, hanem az apai név képzője, azt jelenti, hogy Gyatlov apját Sztyepannak, azaz Istvánnak hívták. Amolyan Istvánfi lehetne, ha fordítanánk. Apai neve minden orosznak vagyon, csak ha nő lenne, akkor -ovna lenne a képzője (Sztyepanovna), és persze arra már nem illene az Istvánfi (Istvány lánya??:)))
2019. nov. 18. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, és hogy elmagyaráztad! Ma is tanultam valamit 😀👍
2019. nov. 18. 12:34
 3/3 mustafa33 ***** válasza:
A DJATYELY (Gyjately) magyarul harkály. A Djatlyov tükörfordításban "harkályé". Az "-ov, -ova" birtokrag ugyanígy az "-in, -ina" az előkelőbb neveknél. Tehát a név keletkezhetett úgy hogy a vezetéknevek bevezetésekor Harkálynak nevezett egyén gyermeke kapta állandó vezetéknévnek. Azelőt csak a keresztnév és apai név volt pl. Anton Stepanovics - Istvánfia Antal. Ezután lett Anton Sztyepanovics Gyatlov - Harkályffi Istvnánfia Antal.
2019. nov. 23. 02:44
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!