Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Egy külföldi barátom ezt...

Egy külföldi barátom ezt mondta: “légy szíves mondani, hogy mit csináltál ma”?

Figyelt kérdés
Ez csak nekem hangzik egy kicsit furán?
2020. febr. 9. 21:40
 1/8 anonim ***** válasza:

1: Ez ugye nyelvi kérdés.

2: Megmondani. A többi stimmel.

2020. febr. 9. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Vagy esetleg elmondani🧐
2020. febr. 9. 21:45
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Így van, az igekötőt hagyta le, de egyébként nagyon ügyes, amiért ezt leszámítva helyes kérdést tett fel.
2020. febr. 9. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Szerintem itt nem csak az igekötő hiányzik, mivel a "légy szíves" után felszólító módot használunk, nem főnévi igenevet: Légy szíves, mondd el... A főnévi igenévvel számomra elég régiesnek, ugyanakkor számonkérőnek és parancsolónak, alá-/fölérendeltséget kifejezőnek hat: Leszel szíves elmondani...?
2020. febr. 9. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
78%
Kerdezo, gondolom a kulfoldi baratodnak is furan hangzik mikor te torod sz o anyanyelvet.
2020. febr. 10. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Kedves valaszolo csak probalom neki elmagyarazni, hogy mit hogyan kene, mert lehet, h jön Magyarországra és, hogy ne keveredjen kínos szitukba...de biztos én vagyok paraszt😄😄😄hhhhh
2020. febr. 10. 15:18
 7/8 Andizsuzsi ***** válasza:
78%

Nem fog kínos szituációkba keveredni, ez egy tökéletesen érthető magyar mondat. Attól, hogy kicsit furán hangzik, teljesen érthető.

A magyar igekötők nem magyar anyanyelvűeknek nagyon nehezek, hiszen ugyanaz az igekötő különböző szövegkörnyezetben több mindent jelenthet, illetve több igekötő is jelentheti ugyan azt. És még akkor jönnek a tájegységi sajátosságok is. Nógrádban hallottam pl a "kimosom a hajamat" vagy az "összemosogatok" formát.

2020. febr. 10. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Okay, h érthető, de szerintem ő is minél jobban meg akar tanulni.🤷🏿‍♀️🤷🏿‍♀️. De akk. elnézést, h feltettem egy ilyen kérdést 😔😔lol.
2020. febr. 10. 15:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!