Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Ha lehetséges lenne, hogy egy...

Ha lehetséges lenne, hogy egy 1000 éve élt és egy ma élő magyar beszélgessenek, megértenék egymást?

Figyelt kérdés
2020. febr. 26. 18:05
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Igen.

Feltéve, hogy a téma érthető mindkettőnek.

Írásban már nehezebb lenne.

2020. febr. 26. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
88%
Igen, a lényeget megértenéd. A főnevek, igék, stb majdnem ugyanazok. Pár szót vagy kifejezést nem értenél, ők meg semmit, ha mondjuk a fészbukról, chatelésről mesélnél nekik. De ha pl egy erdei sétáról számolnál be, azt simán értené mindenki.
2020. febr. 26. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Olvasd el az Ómagyar Mária-siralom című 13. századi verset. Ez majd 200 évvel későbbi, mint a te megjelölt korod, s ekkor már jelentősen hatott a magyar nyelvre a környező népek nyelve is.

Ez alapján úgy mondanám, hogy lenne pár dolog amit megértenénk egymás beszédéből. Ráadásul egy íráson könnyebb elmélkedni, hogy mit jelenthet a mai nyelven, mint élő beszédet hallgatva.

2020. febr. 26. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
54%

"Ómagyar Mária-siralom"

Úgy tudom, azt német írta le.

2020. febr. 26. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim válasza:
96%
Az sem mindegy hogy főuri magyaral vagy paraszt magyaral megy a diskurzus.
2020. febr. 26. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Az alapvető dolgokat megértené, alapvető szavakat, mondatokat, kifejezéseket amiben semmi mai korra jellemző dolog nincs, de még nagyon az sem ami csak 200 évvel ezelőtt volt.
2020. febr. 26. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem lennének nehézségek, mert régen nem feltétlen ugyanúgy használták az alapszavakat sem, mint ma, hangzás, hangképzés, mimika, stb. különbözött. Nem lehetetlen, de nehéz lenne.

Jó a kérdés:).

2020. febr. 26. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Az Ómagyar Mária Siralom nem jó viszonyítási alap, mert olyan írta le, aki nem is tudott magyarul. Csak fonetikusan leírta, amit hallott, mintha én leírnám, hogy "Jesztödéj áj vaz et dö park, ven áj szó det men." egy angol szöveg hallatán. Tehát valószínűleg az akkori magyar sokkal jobban hasonlított a maira, mint gondolnánk, és nem úgy hangzott a Mária Siralom sem, ahogy az le van írva, hanem inkább, mint a mai beszéd. Ezért sem értem miért tanítják az iskolában memoriterként, szó szerint, senki nem beszélt úgy.


Persze ettől még vannak szavak, amiket ma már nem használunk, pölö "héon" a csupán helyett.

2020. febr. 26. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Én is sokszor agyalok ilyen dolgokon. Alapszavakat biztos értenék, mint víz, hús, tűz stb. Szóval éhen és szomjan nem halnánk :D viszont elmagyarázni, hogy kik vagyunk meg ilyenek lehet bonyolultabb lenne, de talán nem taszítanának ki vagy ölnének meg minket.
2020. febr. 27. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Nem. Szerintem nem igazán!
2020. febr. 27. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!