Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért röhögtek ki a piacon?

Miért röhögtek ki a piacon?

Figyelt kérdés

Szeretek vásárokra járni, ezért kimentem egy zsibvásárra. Megkérdeztem pár árust, hogy árulnak-e zsibet. Valaki nem értette a kérdést, valaki hülyének nézett, de volt, aki egyenesen kiröhögött. Most miért ilyenek az emberek?

Na, meg mi az a zsib?



2020. márc. 3. 23:32
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
91%
A zsib zsivajt, zsibongó lármát jelent, amit az ilyen vásárokban a sokaság által hallani - zsibbasztó lehet.
2020. márc. 3. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Kösz. Poénnak írtam ki így a kérdést, de attól tényleg kíváncsi voltam a helyes válaszra.
2020. márc. 3. 23:55
 3/11 anonim ***** válasza:
88%
Még jó, hogy az egyes normálisan válaszolt, mivel a kérdés nem poénos egyáltalán. De így legalább mindannyian tanultunk valamit, és nem csak feleslegesen foglaltad a szerver kapacitását.
2020. márc. 4. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
0%

Azért, mert a megfelelő időben és helyen nem volt helyénvaló a kérdésed és az árusok nemigen voltak megáldva humorérzékkel. Ha lett volna humorérzékük, akkor nem rajtad röhögnek (azaz kiröhögnek), hanem veled együtt nevetnek.


Az egyes válasza nem jó. A zsibvásár szimplán csak az ócskapiacot jelenti és nincs köze sem a zsibbasztáshoz, sem a zsibongáshoz.

2020. márc. 4. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Bolhapiacra is menni fogsz kérdezni?:) Ha már így ..

De mielőtt megtennéd..

[link]

2020. márc. 4. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
2020. márc. 4. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

# 4

A válaszhoz utána néztem a dolognak, nem hasra ütés alapján írtam. A zsibbasztó szóra nem írtam, hogy köze lenne a zsibvásárhoz, csak mivel zsibbel kezdődik, odaillőnek éreztem, az volt a humor, ha úgy tetszik.

Persze, hogy ócskapiacot jelent, azért írtam, hogy az „ilyen piacokon”, de ez nyilvánvaló, szerintem ezt a kérdező is tudta, hisz azon volt, de ő a zsib eredetére, jelentésére volt kíváncsi, és pedig először a zsibongás, zsibongó magyarázatokat találtam meg:


A zsibvásár szó jelentése és eredete.

Forrás: Magyar Néprajzi Lexikon, Pallas Nagy Lexikona


piacok, vásárok sok helyen önállósult része, melyen az emberek saját használt holmijukat, főleg ruhaneműket, ill. kereskedők az ún. zsibárusok, ócskások portékájukat árulták.

A zsibvásár szó eredete, feltehetően a zsibongás, zsivaj szavak körül kutatandó.

Nevezték még zsibpiac, ószer, ócskasor, ócskapiac, bolhapiacnak, sőt tetűpiacnak is. Némely helységben külön ócskasor alakult ki. Legnevezetesebb Bp.-en a mindennapos, előbb Teleki téri, majd az Ecseri útra áthelyezett használtcikk piac, és a debreceni, hetente kétszer tartott ócskasor, helyi nevén zsibogó.


Az 1875. XXXVII. t.-c. 5. § szerint a zsibárusok, kiskereskedőknek tekinthetők.


Jelenthet még felordulást is.


[link]

…………

Zsibvásár szó jelentése


zsibvásár (főnév)


1. Hely, ahol mindenféle ócskaságokat árulnak.

2. Átvitt értelemben: Zajongó, lármázó embertömeg.


Eredet [zsibvásár < zsib(ong) + középmagyar: zsidóvásár (lármás vásár, gyülekezet) összevonása < zsidó + vásár]


[link]

……………….

Miután kicsit jobban kutakodtam, találtam egy ilyet is, de ezt csak most:


‘ócskapiac’.


Az összetétel zsib- eleme, amely a zsibárus szóban is jelen van, alighanem egy tisztázatlan eredetű régi sib, zsib (‘tolvaj, gazember, komédiás’) szavunkkal azonos.


[link]

2020. márc. 4. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Ezek lemaradtak:


Zsib jelentése, magyarázata:

zsivaj, lárma

csavargó

(A kifejezés a régies kategóriákban található.)


[link]

…………….

ZSIB, (1)

• Kézikönyvtár

• A magyar nyelv szótára – Czuczor–Fogarasi

• ZS

• ZSIB, (1)

ZSIB, (1) természeti hang, melyből zsiba, zsibaj, zsibog, zsibong származtak. Rokonok hozzá e hangutánzók: zsiv, honnan: zsivaj, zsivajog; – siv, honnan: sivít; – sivalkodik, sip honnan: sipít, sipog; – süv honnan: süvölt stb.


[link]

……………

Idemásolom a többi jelentést is, nehogy valaki azt mondja, hogy nem voltam elég alapos, és lehagytam:


ZSIB, (2)

• Kézikönyvtár

• A magyar nyelv szótára – Czuczor–Fogarasi

• ZS

• ZSIB, (2)

ZSIB, (2) fn. tt. zsibot. Kiavult szó, valamint származéka a zsibság is. Hajdan jelentett álarczos bohóczot, szemfényvesztőt. Eléfordul Molnár Albertnél, Szabó Dávidnál. Szláv nyelven šibal, Jancsovicsnál am. dévaj, kópé, csintalan; s amaz is talán ebből kölcsönöztetett; vagy pedig a hitványat, alávalót, semmirevalót, haszontalant jelentő dib-dáb ikerszó első részének változata.


[link]

……………..

ZSIB, (3)

• Kézikönyvtár

• A magyar nyelv szótára – Czuczor–Fogarasi

• ZS

• ZSIB, (3)

ZSIB, (3) elvont puszta gyök zsiběg, zzibejěg szókban. Rokon jelentésüek ezekkel némely szójárásban a mély hangu: zsibog, zsiborog szók is. l. ezeket.


[link]

…………….

ZSÍB

• Kézikönyvtár

• A magyar nyelv szótára – Czuczor–Fogarasi

• ZS

• ZSÍB

ZSÍB, v. ZSIB (4). Csak öszvetételekben, u. m. zsibáru, zsibárus, zsibvásár, zsibvásáros divatozik, melyek nyomán úgy értelmezhetjük, hogy holmi ócska ütött kopott, rongyféle ruhát, szerszámot, eszközt stb. jelent, s ennélfogva megfelel neki az ikerített dib-dáb, első része, mely egészben am. ringyrongy, hiábavaló, becscsel nem biró, akár anyagilag, akár erkölcsileg véve, hitvány valami.


[link]

……………

Elnézést, kérdező.

2020. márc. 4. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Nem röhögtek ki a piacon, ezt az egészet csak poénból írtam, mivel ez a humoros kérdések helye.
2020. márc. 5. 00:28
 10/11 A kérdező kommentje:
Én a humor csoportba raktam, de valaki átrakta onnan egy másikba.
2020. márc. 5. 00:29
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!