Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A lágy és a kemény mássalhangz...

Bagolyány kérdése:

A lágy és a kemény mássalhangzók között mi a különbség és én hogy tudom meg különböztetni őket? Illetve kiejtésben mi a szerepük?(orosz nyelvre kérdezem)

Figyelt kérdés

2020. máj. 16. 21:03
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Durva közelítéssel olyan, mint a magyarban a t-ty, d-gy, n-ny párok, ahol az elsők a kemény, a másodikak a lágy mássalhangzók. A másodikakban az a közös, hogy a nyelv elülső része is megemelkedik a hang képzése közben, hasonlóan ahhoz, mint amikor a j hangot ejtjük. Ezt hívják lágyításnak. Az oroszban majd' minden mássalhangzónak van lágyított párja is, pl. p-nek, m-nek, v-nek is. Persze, a lágy és a lágyított nem ugyanaz: a magyar lágy ty/gy/ny nem azonos az orosz lágyított t/d/n-nel, ezért kezdtem azzal, hogy ez csak egy durva közelítés. De talán szemléletes.
2020. máj. 17. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszön választ nagyon sokat segítettél. Még arra tudnál válaszolni, hogy mikor érvényes a lágyítás és a keménység? És helyes írásban milyen szerepük van?
2020. máj. 17. 14:36
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Az, hogy egy szóban van-e lágyjel/keményjel vagy sem, azt meg kell tanulni. Egyébként magyarként a keményjel használata tűnhet kicsit furának, de megmutatom konkrét példán, hogy mi az értelme. Van az a szó, hogy lépcsőház, amit oroszul így írnak: подъезд. Ezt a szót úgy ejtjük, hogy padjezd. Ha nem nem lenne ott az a keményjel, akkor az "e" amit egyébként "je"nek mondnak lágyítaná a d-t, és pagyezd lenne belőle.

Azt hozzá kell még tennem, hogy nem csak a lágyjel lágyít, hanem bizonyos magánhangzók is. Alapvetően minden kemény magánhangzónak van egy lágy párja: (az első a kemény, a második a lágy magánhangzó)

а-я

э-е

ы-и

у-ю

о-ё

2020. máj. 18. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!