Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Tepertő vs. töpörtyű? Hogyan...

Tepertő vs. töpörtyű? Hogyan mondod?

Figyelt kérdés

Engem valamiért idegedesít a "tepertő" szó. Én mindig a "töpörtyűt" használom, és a tág környezetem is. Valamiért nem szeretem a tepertő szót, ahogy azt sem, hogy vagdalt, burgonya, felvágott stb. Persze utóbbiak nem kiejtésbéli variciók, ezeket mindig kicsit flancosnak éreztem. "Vagdaltat kérek burgonyapürével." - éttermi nyelv.


Ugyanakkor szeretem, ha valaki szépen beszél, ennek ellenére ezek a szavak nem tartoznak a kedvenceim közé.


Persze tudom, hogy területenként eltérő a kiejtés.



2020. szept. 5. 18:47
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:
Már ne is haragudj, 8-as, de ez nekem nem fér a fejembe, továbbá nem gondolnám, hogy a töpörtyű az Őskor eledele lenne. Én sem szeretem a pacalt, de nagyon néha valahogy kiesik a számon, hogy pacal.. :D
2020. szept. 5. 19:55
 12/19 anonim ***** válasza:
76%
202018-as NAK által kiadott élelmiszeripari alapfogalmakban is töpörtyűként szerepel, ez a helyes megnevezése
2020. szept. 5. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
65%
Van még ilyen zsemle vagy zsömle ?
2020. szept. 5. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
14%
Mell és csöcs
2020. szept. 6. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
35%
6. A pityóka az tájszólás Erdélyben. Az eredeti "magyar" változat a jövevényszó. Így is van értelme, ha belegondolsz, hogy a magyarok a koloniális hatalmak által léptek kapcsolatba először a növénnyel.
2020. szept. 6. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
67%

A tepertyű/töpörtyű szavak nagyon idegesítenek, ahogy a "muslinca" meg a "zipzàr" is. Nekem ezek tepertő, muslica és cipzàr. Borsodi vagyok, itt a legtöbb ember ezeket így mondja.

Jöhet a lepontozàs.

2020. szept. 6. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
72%

Elég tekintélyes névsor az MTA Nyelvtudományi Intézetének szerkesztőbizottsága, akik az értelmező szótárat szerkesztették...

TÖPÖRTYŰ főnév -t, -je [e], (kissé népies) tepertő [ë-ë v. e-e], (ritka) tepertyű [ë-ë], (tájszó) töpörtő

1. A zsír olvasztása során az apró darabokra vagdalt szalonnának v. hájnak összezsugorodott, összetöpörödött maradványa. Friss, zsíros töpörtyű. Kérek 10 deka töpörtyűt. □ Meguntam, meguntam gazdám kovártélyát, [= kvártélyát], Három töpörtyűvel a bűtös [= böjtös] laskáját. (népköltés) A túrós galuskának múlhatatlan conditio sine qua nonja [= nélkülözhetetlen kelléke] a zsíros tepertő és kapor. (Jókai Mór) || a. Apró kockákra vagdalt pirított szalonna: pörc. Töpörtyűvel készítenek csuszát, rántottát, öntött salátát.

2. (népies) <A száj szélén> sömör.

3. (bizalmas) <Megszólításképpen v. kedveskedve> fejlődésében rendellenesen visszamaradt v. feltűnően kis termetű gyerek. Te töpörtyű! Ne bántsátok azt a töpörtyűt!

Szóösszetétel(ek): töpörtyűillat; töpörtyűszag.

2020. szept. 8. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
80%
A töpörtyű az töpörtyű nekem is viszont a tepertőkrémet meg tepertőkrémnek hívom,mert kiskoromban úgy láttam ráírva a dobozra,a töpörtyűkrém fura lenne valahogy xD
2021. febr. 22. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
18# Én ugyanígy vagyok a kakaóval. Nálunk simán kakónak ejtik, de a kakaós csigát mégis kakaós csigának hívom.
2022. ápr. 25. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!