Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Aki hozzám hasonlóan tud...

Balasa Bence kérdése:

Aki hozzám hasonlóan tud róni, használja ezt a rovás ábécét?

Figyelt kérdés

[link]



Répai Attila alkotása, segített egyáltalán valakinek ténylegesen gyorsabban írni?



#rovásírás #gyorsrovás
2021. ápr. 7. 10:43
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Nekem tetszik. Bár az összerovást megnehezíti, de szerintem az ábécé nagyon kreatív elgondolás. Így van értelme a kisbetűknek és a nagybetűknek.
2021. ápr. 8. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Én a 2015-ös betűtípust használom:


[link]



Azért tettem fel a kérdést, mert mivel én balkezes vagyok, jobban tudok rovással írni mint latin betűkkel, viszont a nagybetűs" rovás szerintem könnyebb mint a Répai Attila által megalkotott kézírásos változat.

2021. ápr. 8. 10:12
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Igen, feliratoknál, kisebb szövegeknél valóban célszerűbb az eredetibb. 2015-ös karaktersort használni. De nagyon hosszú szövegeknél elképesztően időigényes azzal írni. Azt se feledjük el, hogy nyomtatásban mindig megkísérelték kurziválni a rovásjeleket (Telegdi kezdte, majd később is voltak rá próbálkozások).


Szerintem ez az ábécé elegánsan megoldja a hangugratás problémáját, valamint praktikus is. Itt látom értelmét annak, ahogy már említettem, hogy külön kis és nagybetűket használjunk, az eredetinél nem nagyon van értelme, és nem is igazán esztétikus, hogy megnagyobbítjuk ugyanazt a jelet.


Még nyomtatásban is szívesen látnám.

2021. ápr. 8. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

A nyomtatáshoz még hiányzik a teljes latin készlet helyettesítése Répai úr változatban, a képen láthatóan nincs a karakterek között az Y X Q W jele, viszont a 2015-ös nagybetűs változatba ez már belekerült.



Tudom hogy néhány kutató nem tartja helyesnek ezen karakterek átemelését rovásírásba mert ezek nem szerepelnek történelmi emlékekben.


(nincs is nagyon értelme ezeknek a betűknek, csak az X és Q mert ezek szótagokat jelölnek, a másik kettőnek meg már eleve van egy formája)


Viszont hogy a magyarok nemzeti írása felvehesse a versenyt a latin írásrendszerrel, a teljes mai magyar betűkészletre kellenek jelek.

2021. ápr. 8. 13:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!