Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A magyarban miért használunk...

A magyarban miért használunk határozott névelőt egyes számmal, ha általánosságban beszélünk egy főnévről?

Figyelt kérdés
Ilyenekre gondolok, mint: "vigyázz, nehogy elkapjon a rendőr", vagy "apa, a hód tud úszni?". Más nyelvekben, amiket ismerek, ilyenkor vagy többes számot, vagy határozatlan névelőt használnak, ami nekem logikusabbnak is tűnik, hiszen általánosságban van szó valamiről.
2021. máj. 9. 19:53
 1/3 anonim ***** válasza:
47%

Más nyelvekben is így van, te vagy eltévedve!

Dad, can the beaver swim?

Papa, kann der Biber schwimmen?

2021. máj. 9. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

"hiszen általánosságban van szó valamiről."

Igen, épp azért. Ha azt mondod, hogy "egy rendőr", akkor konkrétan egy személyről van szó. Az "a rendőr" itt az általánosabb. Amúgy szövegkörnyezettől is függ, pl:

- Nem jön a busz. - Ez lehet pl. egy konkrét turistabusz, de általában a BKV is. Az "egy busz"-nak kicsit más jelentése lenne, olyankor kérdeznének vissza, hogy "melyik?"

2021. máj. 10. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Szerintem ezzel nincs baj, ha érthető, amit mondok. Ha azt mondom hogy "vigyázz, nehogy elkapjon a rendőr" nem fogod félreérteni. Azt is érthető és helyes, hogy "egy rendőr". Szóval szerintem mindegy. "egy rendőr" egy kicsit furcsa is lenne, de mindegy.
2021. jún. 11. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!