Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért nem kezdünk "ha"-val...

Miért nem kezdünk "ha"-val mondatot? Magyarázzátok el, legyetek szívesek!

Figyelt kérdés
Van még ilyen szabály?

2021. szept. 22. 23:11
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
91%
Ha tudnám, se tudnám megmondani!
2021. szept. 22. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 Pelenkásfiú ***** válasza:
92%

Azt már hallottam, hogy hát-tal és és-sel nem kezdünk mondatot, de hogy a "ha" is tiltott lenne, az újdonság.

Viszont most utánanéztem és valóban van ilyen tévhit. Felejtsd el! :)


Itt egy elég népszerű mondat, ami ha-val kezdődik:

"Ha hallgattál volna, bölcs maradtál volna"

2021. szept. 22. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
79%

Akkor Petőfi biztos nem tudott jól magyarul, amikor azt írta a XIX. század kőltői-ben, hogy:


Ha majd a bőség kosarából

Mindenki egyaránt vehet,

Ha majd a jognak asztalánál

Mind egyaránt foglal helyet,

Ha majd a szellem napvilága

Ragyog minden ház ablakán:

Akkor mondhatjuk, hogy megálljunk,

Mert itt van már a Kánaán!

2021. szept. 22. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Szerintem sok mondat esetében megfelelő lehet a "ha" kezdésnek, de valaki azt mondta, hogy az úgy nem helyes.

Erre vagyok kíváncsi: akkor helytelen vagy helyes?

2021. szept. 22. 23:42
 5/14 Pelenkásfiú ***** válasza:
80%

HA valaki azt mondta, akkor biztos úgy van...

Ja, nem. :)

2021. szept. 23. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
Van konkrét vonatkozó szabály? Az érdekel. A viccelődés nem tartalmaz információt.
2021. szept. 23. 00:08
 7/14 anonim ***** válasza:
87%
ez az ezzel-azzal nem kezdünk mondatot egy baromság, nem szabály. azért mondják a tanárok hogy megtanulj rendesen és változatosan fogalmazni írásban. máskülönben minden mondat úgy kezdődne hogy "és akkor ez történt. és aztán az. és ő azt mondta hogy... és ő azt válaszolta hogy..." ezt meg annyira nem nagy élmény olvasni. de amúgy nincs ilyen szabály.
2021. szept. 23. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 Pelenkásfiú ***** válasza:
85%

#6

Akkor nyisd ki a magyar helyesírás szabályait és olvasgasd! Elég sok mondat kezdődik benne ha-val.

Azt talán olyanok írták, akik értenek hozzá.

2021. szept. 23. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Azért tettem fel itt a kérdést, mert abban bíztam, hogy jön konkrét válasz, hivatkozás, szabály.

Nincs itthon olyan könyv.

2021. szept. 23. 00:28
 10/14 anonim ***** válasza:
85%

Ahogy mondtuk, nincs ilyen szabály a magyar nyelvben. Stilisztikai szempontból hathat adott esetben esetlen megfogalmazásként, de semmiképp nem helytelen. Teljességgel természetes és magától értetődő a feltételességet előre venni, logikailag is így következetes.


Ahogy mondták, a "hát"-tal, "és"-sel, meg "de"-vel nem kezdünk mondatot dolog is elsősorban arról szól, hogy gyerekek gyakran használják ezeket töltelékszóként a mondat elején, mindenféle funkció nélkül. Önmagában a mondatok egymásutánisága már hordozza a jelentésbeli kapcsolatot, például az egymás után elmondott dolgok egymás után történtek, nem kell külön összekötni "és"-sel. Ugyanúgy, ha a mondatod tartalma önmagában ellentétes vagy szembenálló az előtte elhangzott mondatnak, nem szükséges a "de" eléje, mert a jelentésből ez automatikusan következik. Ezt a gyerekek nem mindig érzékelik, és kapaszkodnak a kötőszavakba.

2021. szept. 23. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!