Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Ha beszélsz Koreaiul,el tudod...

Ha beszélsz Koreaiul,el tudod nekem magyarázni a hangulnál az "összevonást"?

Figyelt kérdés

Tehát ugye vannak az alap betűk amiket utána egy karakterré vonunk össze. Szóval ha jól értem például adott egy "a" "r/l" és egy "e" és abból csinálunk "ale" hangot. De vannak dolgok amiket nem értek:


-Hány betűt lehet összevonni egy karakterré?

-Mitől függ a sorrend?

-Milyen irányba haladunk?



2021. dec. 30. 22:37
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Betűk vannak, abból szótagokat alkotnak, akárcsak a magyar, viszont nem "egyenesen" írnak balról jobbra mint pl mi magyarok, hanem "blokkokba" rendezik a betűket.

Ez a kép szerintem jól szemléleteti: [link]

2021. dec. 30. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
74%
Egy karakter vagy 2 vagy 3 betűből áll. Mivel szótagírás, egy karakteren belül csak egy magánhangzó lehet.
2021. dec. 31. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Egy szótagon belül csak egy magánhangzó lehet. Ennel megfelelően máshogy fogod leírni, hogy: "al-e", és hogy: "a-re".
2022. jan. 1. 03:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Bocsánat, hogy idepofátlankodom kérdező :) Ez nekem is nagy segítség volt, mert nem tudtam, hogy csak 1 magánhangzó lehet :) Köszönöm. Viszont azt még mindig nem értem, mitől függ, hogy pl. ha ezt a szót vesszük: 나면. Akkor mitől függ, hogy így írom le, vagy úgy, hogy az "n", "a", "m" betűket teszem egy blokkba és a Yeo elé meg teszek egy "ng" jelet, tehát néma hangot. Vagy ez hogy van? Vagy itt: 아무도. Kezdem érteni, de mégsem :( van erre valami szabály? mármint igen, magánhangzóval nem kezdődhet, ha mégis, akkor így, ez alapján most másképp úgy lehetne, hogy 3 magánhangzóval is kezdődnének szótagok. Vagy egyszerűen csak meg kell tanulni, hogy ezt a szót így írják és kész? mert ha lenne valami szabály, könnyebb lenne a többit is behelyettesíteni a szabályrendszerbe. Illetve honnan tudom, hogy az adott szóban e, vagy ae kell-e? erre van valami egységes szabály? vagy ez is megtanulandó, mint nálunk a cs-ts? Köszönöm, ha tudtok segíteni :)
2022. márc. 10. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
74%

4.: Szerintem nincs olyan szótag, hogy "nam". Hova írnád az "m" jelét? (A négyzetet.) Az egész "na" alá? Szerintem úgy nem "fér el", legalábbis nem rémlik hogy olyan rendszerezés is van szótagon belül.


Az "amudo" szerintem helyesen van leírva, nem is értem a kérdést, hogyan lehetne másképpen.


Az e és az ae elvileg máshogy is ejtendő, és biztos hogy jelentés-megkülönböztető szerepe van. Két külön magánhangzónak számít.

2022. márc. 10. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

#5, ne beszélj már hülyeségeket. Miért ne férne el az 'm' a 'na' alatt? Pl: 남편 (=férj).


Az 아무도 valóban helyes. A koreaiak alapvetően szótagokat írnak le, nem pedig betűket egymás mögé mint a magyar. Ezt a szót ha szótagolod, a-mu-do lesz. De ez csak nagyjából igaz, ezt a 나면 szó is mutatja, hiszen ha magyarul szótagolnád, akkor nam-yeon lenne, de ők úgy csinálják hogy na-myeon. Én erre még nem láttam szabályt sajnos, hogy mitől függ. Ha eleget tanulod a koreait, egy idő után rááll az agyad és el lehet találni magadtól, hogy mikor mit hogy írnak.


Az e és az ae elvileg máshogy volt ejtendő régen, de ma már gyakorlatilag ugyanúgy hangazank, a legtöbb koreai ugyanúgy ejti, sőt, sokan el is írják 1-1 szóban. Ez olyan, mint nálunk a j és ly, csak náluk sokkal több szóban van benne ez a két hang, és ha elírod, megváltozhat a jelentése a szónak.

2022. márc. 11. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

6. Mem emlékeztem "nam" szótagra így leírva, ezért nekem szokatlannak tűnt.

De azért még ne harapd le a fejemet. :D

2022. márc. 11. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

#4, 6


"De ez csak nagyjából igaz, ezt a 나면 szó is mutatja, hiszen ha magyarul szótagolnád, akkor nam-yeon lenne, de ők úgy csinálják hogy na-myeon"


A koreaiban a j hang a magyarral ellentétben nem mássalhangzónak, hanem magánhangzónak/félhangzónak számít, ami diftongust alkot az őt követő magánhangzóval.

2022. márc. 11. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Sziasztok! Bocsássatok meg, hogy ilyen sokára írok, esküszöm nem láttam a válaszokat.

A nam szótaggal kapcsolatban van, elvileg a jelentése angolul male :D Csak sokszor nem tudom, hogy a szónak az első szótagja a szótő gondolom, minden más az rag, igeidő vagy valami más?

Leírom mire gondolok. A 나면 elvileg után, vagy később igaz? De a nam=male, tehát hímnemű vagy férfi gondolom. De ha már máshogy írom, akkor így már név pl? 남연 tehát ha jól gondolom, ugyanúgy mondom, csak mást jelent igaz?


Ne kövezzetek meg, nagyon az elején vagyok, és van itt valaki, aki már sokat segített így is, meg persze Ti is, ezer hála érte :) Csak próbálom megérteni :)

De ne vitázzatok, ez csak egy kérdés :)

2022. márc. 23. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

"A nam szótaggal kapcsolatban van, elvileg a jelentése angolul male :D Csak sokszor nem tudom, hogy a szónak az első szótagja a szótő gondolom, minden más az rag, igeidő vagy valami más?" Nem. Egy szónak a szótöve nem csak egy szóból állhat. Pl még egy 'nam'-os szótag: 남편 = férj. Ha levágod a 편-t, akkor már nem fogja a férj szót jelenteni.

Vagy pl 중요성 = importance, 대학교 = egyetem, 냉장고 = hűtőszekrény, stb. Ezek mind így szavak, ezek maguk a szótő, ezekről nem vágsz le semmit, ezeken még nincs se rag se semmi.

A szótőnek az igéknél és mellékneveknél van jelentősége, mert a szótőt levágva lehet különböző módokon ragozni őket általában.


Ha ennyire hiányoznak az alapok, én azt javasolnám, hogy kezdj el egy könyv alapján tanulni a 0-ról, vagy akár neten is rengeteg forrás van, ami lépésről lépésre tanítja a nyelvet.

2022. márc. 23. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!