Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Szerintetek a használati...

Szerintetek a használati gyakoriságukon (és az l-r betűikön) kívül van valamiféle különbség a gargalizálás és a gargarizálás között?

Figyelt kérdés

2022. jan. 6. 02:06
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
100%
Van. Az első a helyes.
2022. jan. 6. 03:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
A "gargarizál" inkább hangzik valami gyári eljárás nevének. Szóval ha létező szó akkor nagyon is számít a jelentés miatt, hogy L vagy R.
2022. jan. 6. 03:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
100%

Ez olyan mint a parizer meg a parizel. Baromi sokan használják L-el, itt gyk-n látom rendszeresen, de attól maga a szó még helyesen parizer marad.


Nálad is a gargalizálás a helyes, a másodikat gyanúsan hallás alapján írják félre.

2022. jan. 6. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
100%
A gargalizál létezö szó, a gargarizál nem.
2022. jan. 6. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
100%

3 nekem is ez jutott pont eszembe.

Én sokszor stilisztika miatt szándékosan írom akár “parízel”-nek, ahogy az öregek mondták gyerek koromban.

2022. jan. 6. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 A kérdező kommentje:

Tanulságosan téves lett az eddigi összes, amúgy elég magabiztosan kategórikus válasz.


Ugyanis a szó, az etimológiája szerint: a görög gargarizo (γαργαρίζω) szóból ered. Latinul pedig gargarizandum.

Ez abból eredően is logikus, hogy hangutánzó szóként így hasonlít jobban a gargarizálás hangjára, ha több benne az "r" mássalhangzó.


Egyébként a magyar nyelvhasználat szerint egyik változat sem helytelen:

"GARGARIZÁL tárgyatlan ige -t, -jon gargalizál Torkát tisztálkodás v. gyógyítás végett vmely folyadékkal úgy öblögeti, hogy közben a tüdőből kibocsátott levegő a folyadékon áttörve sajátos bugyborékoló hangot ad. Hátrahajtott fejjel, hosszasan gargarizált. Torokfájás ellen sós vízzel is szoktak gargarizálni. □ Rossz szájíze volt, szeretett volna … gargalizálni."

MEK OSZK és Arcanum


Mindezek alapján érdekes megfigyelni az egymást tévedésükben megerősítő 100%-os értékeléseket. 🤔 😉

2022. jan. 6. 10:25
 7/24 anonim ***** válasza:

6 hát én meg mindet benéztem. 🤣

Azt hittem, mindenki az r-es verziót írja, mint ahogy 3 a parizelt írja.

Én csak r-rel ismerem. Bár utólag bármit mondhatok. :)

2022. jan. 6. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
100%

Ha beírod googléba, még a google is kijavítja, hogy L-el a helyes. 🤷‍♀️


Egyébként itt is az R betűset írja helyesnek, érdekes.

[link]


Megnéznék erről egy jelenleg hatályos helyesírási szabályzatot, vajon most mit mond a néhány éve volt frissítés után.

2022. jan. 6. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:

Ahhoz képest, hogy a MEK OSZK és az Arcanum ezt írja még soha életemben nem hallottam az R-es formát. Pedig azért 20 év alatt legalább egyszer hallani kellett volna ha az volna a helyes, mást nem általános iskolában nyelvtanórán.


Arra azért kíváncsi volnék, hogy az Arcanum, MEK OSZK és az e-nyelv mennyire hivatalos oldalak.

2022. jan. 6. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 A kérdező kommentje:
A görögökig visszavezetett etimológiájánál, és a pergető hangutánzás okszerű r-jénél nincs biztosabb támpont ahhoz, hogy a gargarizálás az eredeti helyes változat. De nyelvhasználatilag rögzülten nem helytelen a mássalhangzó-cserés gargalizálás sem.
2022. jan. 6. 13:39
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!