Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Japán írás, hogyan működik?

Japán írás, hogyan működik?

Figyelt kérdés

Valaki tudna segíteni ebben?


Van 4 fajta írás a:

Kanji

Hiragana

Katakana

és a sima latin írás.


Na most minden nyelvkönyvben benne van a hiragana és a katakana abc ami jó. Ezt meg is tudom tanulni. Bár a Hiragana abc ben kétszer van benne az o betű, és mindkétszer más rajzzal rajzolják. Ez miért van?

Egy szöveget meg nem tudok lefordítani mert nem csak hiragana és katakana szavak benne, hanem ilyen kínai írásjegyek is. Amik elvileg a kanjik. De ott se találom némelyik rajzot sehol se. Hiába tanulom meg amiket meg lehet ha mindig vannak olyan betűk/szavak/rajzok amiknek nem találom a jelentését sehol.

Remélem érthető a kérdés. Akárhogy gondolkodok meg keresgélek, egyszerűen egyedül nem jövök rá a dologra. xD

Egy mondat egy szavát (rajzát) nem találom se a katakanába, se a hiraganába, se a kanjiknál. Ez, hogy lehet? A Dekiru nyelvkönyv elején tartok ahol már ilyenek vannak az írás résznél.



2022. jan. 23. 12:20
 1/5 anonim válasza:
100%

A japán nyelv 3 írásjeltípust használ: kanji (kínából átvett) hiragana és katakana. Kanjikkal a japán szavak nagy részét írják le, ha úgy tetszik, mint a szótő szerepel, vagy mint összetett szó, ha sok van egymás után. Ezen szavak közt és után 1-2 hiragana található, melyek a ragok, toldalékok szerepét töltik be. Néhány szót teljesen hiraganával írnak, bár nem gyakori. A mondatok végén is hiraganák állnak, melyekből a mondatszerkezetre lehet következtetni.


Szóval egy emberes japán mondat kb 80% kanji és 20% hiraganából áll, + katakana (ezzel hangutánzó szavakat, külföldi szavakat, neveket írnak le).

A manuális fordítással nyelvtudás nélkül az a baj, hogy rengeteg kanjit kell ismerni. Több, mint 10000 van hivatalosan. Ha tudsz kb. 2000-et az már elég komoly szint, több éve kinn élők is csak 1000-et ismernek, de a mindennapokban az teljesen elég.

A japán nagyrészt sajnos az írás miatt nehéz. Ahhoz, hogy manuálisan fordíts több év tanulásra van szükség, szótárral nagyon lassú a folyamat.

Erre jön még az a sajátosság, hogy nem használnak szóközöket a mondatban. Minden egybe van írva. Nagyon nincs is szükség szóközökre, mivel a kanji-hiragana úgy váltogatja egyemást, hogy abból látod, hogy hol végződik az egyik szó, hol kezdődik a másik. A hiraganák a szó mondatban betöltött szerepét is megmutatják.

2022. jan. 23. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Rendben köszönöm szépen! :D

Csak az a fura, hogy a nyelv könyvben van hiragana meg katakana abc.

Mi mit jelent magyarul. De kanji abc nem létezik? Neten találok egy két kanjis képet amihez oda vannak írva angolul a jelentése, de semmi egyéb.

Szóval a kanjikat hogyan lehet neki állni megtanulni? Vagy ha egyedül tanulok akkor szinte esélytelen? Mert úgy érzem. Sok mondatot meg szavakat megtanultam már, de az írásnál mindig elvérzek és abba marad az egész.

2022. jan. 23. 20:15
 3/5 anonim válasza:
100%

Ez hivatalosan nem ábécé, (az csak a betűírásnál van) bár annak feleltethető meg. Ugye magánhangzók szerint oszloposan vannak a kanák.

Kanji ábécét nem nagyon lehet csinálni, mert egy csomó minden szerint lehet csoportosítani. (vonások száma, gyökök száma, gyökök egymásra épülése.)

A kanji alapvetően szó/képírás. Minden jel önmagában is jelent valamit, és több olvasata is lehet. Így tulajdonképp úgy lehet hatékonyan tanulni, ha az egyszerűkkel kezded, ami gyakori. Ebben minden bizonnyal a tankönyv is segít. Ha a kana olvasás és pár egyszerű nyelvtan megy, akkor lassan elkezdi adagolni a szövegbe a kanjikat is. Szerintem így a legjobb, mert ha már egy kis nyelvet tudsz, akkor van sikerélmény és nem görcsölsz rá a sok kanjira.

A wanikanit tudom ajánlani kanji tanuláshoz, nagyon intuitívan magyarázza a jelentést és az írást is, online, ingyenes.

Ha pedig a jelentésre vagy kíváncsi, akkor nagyon óvatosan ajánlom a Google-fordítót, ahová mobilon kézzel meg tudod rajzolni a kanjikat. Ezt kezeld erős fenntartásokkal, mert nem mindig korrekt a fordítás. Mindenképp japán-angol fordításban használd.

Amúgy én már 2 éve tanulom a nyelvet és nagyon bírom.

Hajrá! :)

2022. jan. 23. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Ránéztem a wanikani oldalra. Így már értem, hogy lehet kanjikat tanulni. :D

Kösziiii. ^^

Viszont ez így nagyon nehéz. x_x

2022. jan. 23. 22:02
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
Kanji tanuláshoz nagyon ajánlom a "Kanji és Kana" című könyvet, ami egy kaanji szótár gyakorlatilag. Hasznos egy olvasmány.
2022. jan. 23. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!