Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » "vásárolok" vagy "vásárlok" a...

"vásárolok" vagy "vásárlok" a helyes?

Figyelt kérdés

Most tűnt fel hogy kétféleképpen is lehet mondani, lehet hogy az egyik helytelen?

Köszi!



2022. febr. 19. 12:59
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
92%
Mindkettő helyes. Azt az o-t azért szúrjuk be oda, mert a magyar nyelv többnyire próbálja kerülni a mássalhangzó-torlódást.
2022. febr. 19. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
#1: Nem szúrunk be semmilyen o-t, hiszen a vásárol a szótő, és eleve ott van benne az o. Épp a vásárlok alakból esik ki ez az o, és így ugyan mássalhangzó-torlódás jön létre, de szótaghatáron ezzel semmi probléma nincs, lásd várlak, bírlak -- ezeket nem is tudjuk máshogy mondani.
2022. febr. 19. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 BringaManó ***** válasza:

Hogyhogy szótaghatáron? Tudsz olyat, amikor több msh. van egymás mellett, de nem szótaghatáron?... :-o

(Vagy arra gondolsz, amikor legalább három van?)

2022. febr. 20. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Persze. Bizonyos mássalhangzók tömörülhetnek szó elején vagy végén, azaz egyúttal szótag elején vagy végén, pl strand, rántsd. De az rl hangkapcsolat nem teljesen ilyen, ha egy idegen szó rl-lel kezdődne, azt feloldanánk magánhangzóbeszúrással; ugyanakkor szó végén elviseljük valamennyire, nem érzünk kényszert arra, hogy a girl vagy pearl szavakat két szótagban ejtsük, pl Spice Girls, Pearl Jam.

Szóval ezt csak 1-es azon felvetésére írtam, hogy a magyar nyelv többnyire próbálja feloldani a torlódásokat. Ez ebben a formában nem igaz.

2022. febr. 20. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Nem lehet, hogy a"vásárlok" tájjellegű. Az ilyen torlódás a magyar nyelvterületen ott jön elő, ahol jelentős számban élnek szlovákok is. Legalábbis én ezt tapasztaltam.

Volt békési magyar, vagy legalább magyar nevű kollégám, aki "motrot" vett és nem motort.

2022. febr. 21. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Nem, ez nem szlovák hatás. Az o kiesése a vásárlok szóban oly' annyira nem egyedi vagy ritka eset, hogy a nyelvészetben még neve is van a jelenségnek: Horger-törvény.

E jelenség következtében lett pl. a "bokorok"-ból bokrok, vagy az "ebédelő"-ből ebédlő, vagy a "vásároló"-ból vásárló. És emiatt létezhet a vásárolok szó vásárlok alakban is.

2022. febr. 21. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

#6 Kösz a javítást és az infót, #5 vagyok.

Akkor ezek szerint a "motrot" független ettől.

2022. febr. 21. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 BringaManó ***** válasza:
Mármint mitől független? A szlovák hatástól bizonyára, viszont az összes többihez, amit a #6-os írt, köze van. Éppen ugyanúgy képződik az is: bokrot, csokrot, vödröt... –> motrot, bútrot... :-)
2022. febr. 21. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
#8 Úgy értem, hogy a "motrot" stb. független attól, amit #6 írt.
2022. febr. 21. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 BringaManó ***** válasza:
de hát pont arról írt, hogy ez egy ismert jelenség, neve is van, példákat is mondott... hogy lenne független?
2022. febr. 21. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!