Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi a különbség az angol és a...

Mi a különbség az angol és a latin nyelv szórendje között?

Figyelt kérdés

2022. máj. 15. 19:42
 1/6 anonim ***** válasza:
Milyenkor? Mindenféle kombináció van, teljesen más egyes része az egyiknek meg másiknak.
2022. máj. 15. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
54%

Úgy tudom, a latin a személyes névmást tárgyesetben az ige elé teszi. A főnevet is, ha értelmi hangsúlyt nem kap semmi más. A legtöbb latin alapú nyelvben szintén alany-tárgy-ige az "alap" szórend.

Az értelmi hangsúlyozásra kb 2 mp volt találni egy magyarázatot:

[link]


És ha jól értem, akkor:

Puella canem amat. A lány szereti a kutyát. (canus = kutya, de a tárgyesetét jelöli a végződés, ezért nem zavaró, hogy a szórendet nem a "nyelvtan" köti meg.)

Canem puella amat. A lány (az, aki) szereti a kutyát.

Amat puella canem. Igenis szereti a kutyát.

Canem amat puella. A kutyát szereti. stb.


Ehhez képest az angolban az "alap" szórend: alany-ige-tárgy:

The girl loves the dog.

A tárgy mindig az ige után áll, ez már csak azért is fontos, mert a főneveknek nem jelöli más a tárgyesetét, csak a szórend. "Normál körülmények" között, élőszóban, az értelmi hangsúlyt az intonáció adja, a jelentéstani különbséget "kiénekelik".

A nyelvtanilag kötött szórendet csak a hangsúlyozott szónak külön mellékmondatba emelésével lehet felülírni, vagyis csak komplex mondatokban:

It is the dog that the girl loves. A kutyát szereti (a lány).

It is the girl that loves the dog. A lány szereti (a kutyát)


Illetve az állítmányt az egyébként elhagyható segédigével:

The girl does love the dog. Márpedig igenis szereti (a lány a kutyát).

2022. máj. 15. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
55%
Kevesebbet szokták emlegetni, de ha jól értem, a latin a jelzőt a jelzett szó után teszi. Az angol - és a magyar - elé. Franciát tanultam, ott találkoztam ezzel, mivel a francia egy újlatin nyelv.
2022. máj. 15. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
55%

3.: Igen, a jelzők (talán adott kivételekkel) általában a jelzett szó után teszik. A francia ezt így meg is őrizte, többnyire az olasz is, és bizonyos speciális esetekre az angol is átvette.


Az angolban az az "alapértelmezett" szórend, hogy 0.: a jelző a főnév előtt van. A legfontosabb kivételek, amikor 1.: a jelzőnek további bővítményei is vannak, illetve 2.: ha a jelző "szótár szerint" nem melléknév.


0.: a red fence; a produced bus;

1.: a fence painted red; a bus produced/made in Hungary

2.: a fence of the garden; a fence behind the house; a bus on the road; a bus in Hungary


Vannak még speciális esetek, többnyire latinos nyelvekből átvett egész jelzős szerkezetek. (attorney general, sergeant major)

2022. máj. 15. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
74%

A latin nyelvben olyan sorrendben használod a mondat részeit, amilyenben akarod. Van néhány trükkös szituáció, ahol kénytelen vagy sorrenddel megoldani a dolgot, hogy ne lehessen félreértelmezni a mondatot, de alapvetően a toldalékolás teljesen meghatározza a szó szerepét a szövegben.

Ezzel szemben az angol nyelv legtöbb esetben a szavak pozíciójával próbál meg információt átadni az olvasónak.

2022. máj. 15. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
#3 az angolban igen sok hátravetett jelzővel találkozni.
2022. máj. 15. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!