Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért nem érte el célját az...

Miért nem érte el célját az eszperantó mozgalom? Miért nem lett az eszperantó világnyelv?

Figyelt kérdés

2023. jan. 2. 13:08
 1/6 anonim ***** válasza:
88%
Egyrészt nincs anyaországa, másrészt bárhol külföldön nehéz vele boldogulni, hogy találsz egy embert, aki beszéli. Sokkal praktikusabb egy élő világnyelvet tanulni, azzal biztosabb a kommunikáció.
2023. jan. 2. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Ahhoz, hogy egy nyelv világnyelv legyen, fontosak a hatalmi (politikai vagy vallási) viszonyok is. Az eszperantó mögött ilyesmi nem igazán volt sosem.
2023. jan. 2. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Az eszperantó világnyelv lett, hiszen a világ minden országában beszélik, minden nagyobb civilizált településen vannak eszperantóul beszélők. Nem csak földrajzilag terjedt el, de valódi élő nyelvvé vált, amelyet az élet minden területén használnak, használunk, mind kulturális, mind szakmai, mind családi szinten.


Az, hogy az eszperantó még nem vált annyira tömegessé, amilyenné lehetne, amilyet megéremelne, annak alapvetően politikai és gazdasági okai vannak, hiszen a nyelvhasználat húsbavágóan fontos gazdasági érdekeket tükröz! A nagy államok iszonyúan nagy pénzeket és őrülten nagy munkát fektetnek a nyelvük (akár erőszakos) terjesztésébe, hiszen ez alapozza meg először a kulturális, majd utána a gazadasági piac-birtoklást. A nagy államok (USA / Anglia, Franciaország, spanyol nyelvű államok, stb. rendkívül ellenérdekeltek az eszperantó sikerében, és MINDENT elkövetnek az akadályozására.

Mindennek ellenére az eszperantó 130 év után is nem csak él, de virul! Szériában jelennek meg eszperantó könyvek, filmek, koncertek, versek, weboldalak, sőt vannak ahol családi nyelvként használjék az eszperantót, és száz-számra vannak eszperantó rendezvények, konferenciák, találkozók. A külvilág ezekről persze keveset tud, hiszen az angol nyelvi reklámdömpinggel nem csak az eszperantó, de más kis nyelvek sem tudják felvenni a versenyt... :-( - De ettől még az eszperantó él, virul és köszöni szépen, jól érzi magát. - A jövőt pedig senki nem látja előre.

2023. jan. 10. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Hegedűs Imre válasza:

' A nagy államok iszonyúan nagy pénzeket és őrülten nagy munkát fektetnek a nyelvük (akár erőszakos) terjesztésébe'


Ez is igaz, de a lényeg a gazdasági erejük. Ahhoz képest hogy nálunk hányan tanultak orosz nyelvet hányan és mennyire tudják/tudták?

2023. jan. 10. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Hegedűs Imre válasza:
Nincsen mögötte nagyobb gazdasági háttér. 'Áruinak olcsó ára a nehéztüzérség, amely rommá lő minden kínai falat'. Az árukhoz tartozó ismertetők, dokumentációk nyelvét kénytelen megtanulni az ember. Az emberek döntő többsége csak ilyen kényszer miatt tanul idegen nyelvet - van, aki akkor sem.
2023. jan. 10. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 wacha balazs válasza:
Az eszperantó létéről, mivoltáról világszerte sokan tudnak. Világszerte vannak beszélői, használói, de az eszperantó használata sehol sem tömeges, oktatásának vannak hagyományai, de oktatása sehol sem általános és nem széles körben rendszerszerű. Az eszperantónak irodalma, kultúrája, nemzetközi és országos szervezetei, bevett rendezvényei hagyományai vannak, irodalmáról, kultúrájűról viszonylag kevesen tudnak, és még kevesebben tájékozódnak a részletekről. Az eszperantó nyelvtervezet volt 1889-ben, de minthogy egy nemzetközi közösség használatba vette, a 20. század első harmadától nem nyelvtervezet, hanem működő nyelv. Az eszperantó (1889) előtt és után összességében ezernél jóval több (egyéb) nyelvtervezet született, ezek többségét kevesen ismerik, nem közismertek, de azárt a viszonylag ismertebbek közzé tartoznak például ezek: volapük, latino sine flexione, novial, basic english, occidental, interlingva, toki pona. A mesterséges nyelv gondolatának korábbi képviselői jelent közül jelentős például Dante, Lullus, Wilkins, Comenius, Lodwik, Leibniz, Kalmár György, Peano. Magyarul érdemes ezeknek a műveit olvasni a témáról: Cseresnyés László, Szerdahelyi István, Umberto Eco (részben:) Láng Benedek. (Láng Benedek a titkosírásokról ír részletebben, főleg ezek történetéről, de általánosabb kitekintést is ad a mesterséges nyelvekkel kapcsolatban.)
2023. jan. 13. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!