Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Az miért van, hogy a szlovákok...

Az miért van, hogy a szlovákok nyelvrokonság alapján megértik a lengyelt, a németek a hollandot, a szerbek horvátok a szlovént, a románok az olaszt, az ukránok az oroszt. Csak mi magyarok nem értünk meg természetes módon más nyelvet?

Figyelt kérdés
Megértést változó mértékben - értem.

2023. jan. 20. 16:19
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
97%
Mert a magyar sokkal régebben vált külön a rokonnyelveitől, mint a felsoroltak egymástól. Minél hosszabb idő telik el, annál nagyobbak az eltérések, így annál kisebb a kölcsönös érthetőség. Ráadaásul a magyar földrajzilag is ezer km-re van a rokonaitól, így egymástól teljesen elszigetelődve fejlődtek.
2023. jan. 20. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%
Elso valasz + 1. Annyi nyelv van, hogy nehez lenne megmondani, ha mi vagyunk az egyetlen kivetel, az ellenpeldaid viszont igazak.
2023. jan. 21. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
Nem csak mi a magyar nyelvűek nem értenek meg más nyelvet beszélőket. Pl. egy albán vagy egy baszk sem fog.
2023. jan. 21. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
94%

#3 A kérdező kifejezetten a rokonnyelvekre utalt.

A németek és hollandok is inkább csak az írott szöveget értik meg a másik nyelvből.

2023. jan. 21. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%
4: Az albán tudtommal indoeurópai nyelv, tehát a görög, a szomszédos szláv nyelvek, vagy a germán nyelvek is rokonnyelvei mégsem érthetőek egy albán nyelvet beszélő számára.
2023. jan. 21. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
23%
#5 Az albán rokonsági fokban távolabb áll a görögtől, mint a holland a némettől.
2023. jan. 21. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%
7: Rokonsági fokokat nem feltétlen van értelme számlálgatni, főleg ahogy megyünk vissza az időben egyre spekulatívabb a “leszármazási fa” és annak egyes állomásai. Egyes rekonstrukciók a görögöt és az albánt is közvetlenül az indo-európai ősnyelvből vezetik, mások mindkettő egy ebből eredő paleobalkáni, vagy görög-albán alcsoportból, megint mások a görögtől elkülönülő dáko-trák csoportból vezetik le az albánt, egyes nézetek szerint illír nyelv amiről különböző elméletek vannak milyen rokonságban állhatott más nyelvekkel. Ez a “rokonsági fok” elég ingoványos talaj. Ami valószínűsíthető hogy a finn és a magyar nyelv közötti időbeli kapocs inkább az angol és a hindi nyelvéhez hasonló távlatokban képzelhető el. A legközelebbi nyelvrokonoktól pedig 1000-1500 évvel korábban váltunk el mint pl. a szláv nyelvek beszélői egymástól. Ha Magna Hungaria területén a magyar nyelv valamiképpen napjainkig fennmarad akkor azzal lehetne hasonlóképpen összevetni a magyar nyelvet.
2023. jan. 21. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%
A manysi az egyetlen, ahol a közvetlen megértés egyáltalán femerülhetne komolyabb lehetőségként, de ilyeneket leszámítva, hogy ,,három ló megy'', ,,három hal'', már nem értenénk meg előzetes tanulás nélkül abban sem.
2023. aug. 20. 04:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim válasza:
A szlovákok nem értik meg a lengyelt. A cseh nyelvet értik. A lengyel az ukránhoz jobban hasonlít.
dec. 6. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

A múltkor lengyel nyelven hallgattam egy filmet a netflixen, mert az volt az eredeti nyelv, és magyar felirattal. (Hallgathattam volna angolul is, de kíváncsiságból hagytam az eredeti nyelvet, mivel mindenképp magyar felirattal akartam nézni.)

Meglepődtem, hogy milyen sok közös szavuk van az orosszal. Ugyanolyan, vagy nagyon hasonló. Nyilván van köztük nyelvrokonság.


Azt viszont nem tudom, a magyar nyelvnek melyik ma is beszélt nyelv a legközelebbi rokona?

dec. 6. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!