Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Magyarországon milyen tájszólá...

Magyarországon milyen tájszólásokat ismertek? Milyenek vannak? Tudtok példákat mondani?

Figyelt kérdés
Egyik ismerősöm szerint pl pestieknek saját tájszólásuk van én ezt nem tudtam megcáfolni pedig itt lakom és olyan furcsaságokat én nem vettem észre.

2023. júl. 29. 12:11
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
2023. júl. 29. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
82%

Budapesten inkább a társadalmi osztályokhoz/rétegekhez kötődnek bizonyos beszédmódok, amik jellegezetes kiejtést, szóhasználatot, mondatfűzést, akár hangerőt tartalmaznak.

A "pesti" magasabb státuszú rétegek használják leginkább az irodalmi, illetve a hivatali nyelvréteget. Ez a "pesti" lett a hivatalos tömegkommunikáció stílusa, érdekes módon akár Székelyföldön is megtalálható. Mivel ez a közoktatásban használt nyelv is, ezért nagyjából ismerős mindenkinek, sőt a legtöbb olyan vidéki ember, akik még valamelyest használják az eredeti tájszólásukat, tudatosan használja is bizonyos mértékig például ügyintézésnél.

Klasszikusan nyelvjárás, tájszólás valóban van Magyarországon, pl a palóc, a vasi, felvidéki még nyomokban.

2023. júl. 29. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
42%
Szegeden sok magánhangzó helyett ö-t mondanak, Békésen meg í-t.
2023. júl. 29. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!