Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Élnek még Észak-Amerikában...

Élnek még Észak-Amerikában indiánok?

Figyelt kérdés
Ha igen melyik területen? És erről hol olvashatok többet?

2023. aug. 4. 14:34
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Igen, asszimilálódva és rezervátumokban is.
2023. aug. 4. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Eszkimók mindenképp, mert a Szent-Lőrinc szigeti eszkimók nyelvét 1997óta igyekszem tanulni, és ahogy láttam, lehet még élő nyelvi beszélőket még találni, bár sajnos olyan eleven nyelvművelésre mint ami mondjuk Grönlandon van, olyanra nem találtam példát. Ott is megy ez az belőlem minden kontextusban ökölbeszorító dühöt kiváltó jelenség, hogy a gyerekek már nem tanulják meg anyanyelvként, meg suliban nem anyanyelvi oktatás van, meg ilyenek. Ettől függetlenül élő anyanyelvi beszélőt találnék még a 40-es, 50-es korosztályban, a veszély az, hogy a nyelvkihalás fokozatosan ,,mászik fel a korfán'', valahogy úgy, mint nálunk a cigányoknál.


Most a szorosabban vett indián nyelvekre érve, itt is változatos a kép. Vannak jobban és kevésbé veszélyeztetettek. A legjobban védettekre sajnos most kapásból csak az Észka-Amerikai kontinensen belül nézve délebbre élő indiánok péLdái jutnak eszembe (navaho elég jól védett). Az északabbi régiókban maradva, sajnos pl. épp az ejak nyelv épp nemrég kihalt (vagyis az előbb is említett mnyelvvesztési folyamat úgy felszaladt a korfán, hogy az utolsó anyanyelvi beszélő meghalt). Ez sajna nagyon gyakori, többnyire a dolog úgy néz ki hogy meghal egy idős néni és kész, ennyi volt egy nyelv mint az utolsó anyanyevi beszélő által beszélt élőnyelv. Egészébe nézve a folyamatot, vérlázító igénytelenség szerintem bármely vadnép nyelvének kihalását oszágos szinten hagyni, legalábbis egy ország kötlségvetésébe bele kellene hogy férjen szerintem a revitalizáció.


Mindenesetre valószínűleg többé-kevésbé talán az indián nyelvek egy részét próbálják karbantartani. Az ejak nyelvet is egy szerencsés fejleménynek köszönöhetően ma inkább csak félhalottnank, alvónak tekintik, mert találtak egy szorgos nyelvtanulót, aki megtanulta a nyelvet hanganyagokról és a beszédét a tudósok autentikusnak ismerik el. Nagyjából létszámuktól függően vannak sebezhetőbb meg kevésbé veszélyeztetett indián nyelvek. Észak-amerikán belül is több nyelvcsalád nyelvei élnek még.

2023. aug. 5. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
És a Dél-Amerikaikkal mi a helyzet?
2023. aug. 8. 15:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!