Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Most honnan tudom, hogy mikor...

Most honnan tudom, hogy mikor van tagadásnál birtokos eset az oroszban?

Figyelt kérdés

Miért úgy mondjuk, hogy

“я ничего не понимаю” (tehát birtok esettel) viszont

“я не понимаю это выражение” és NEM “этого выражения”?


Ez olyan gyanút kelt bennem, mintha a “Не” után nem mindig kellene birtok esetben rakni a főnevet.

Például:

“Не проблема!” —> és miért nem “Нет проблемы!” ?


És amikor egyáltalán kell használni birtok esetet a «нет, не, нету» után, akkor többes birtokost kell, vagy egyes birtokost?


+ még 1 kérdés: ha tagadás is van ÉS pl eszköz eset is egy mondatom belül, mint például itt: “Не с двадцатью стаканами!” akkor mindig azt az esetet használjuk, ami közvetlen az elöljáró után van?

Tehát NEM “Не с двадцатью стаканов!” ? (A 20-as szám miatt gondolom a többes birtokost)


Огромное спасибо!



2023. aug. 12. 00:15
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Szia, utolsó emlékeim szerint, ha mondatrészt tagadsz (pl. a tárgyat - nem értem ezt a kifejezést), nem kell birtokos, ha valaminek a létét tagadod, igen - a ничего pedig külön tészta, hagyományosan így rögzült (olvastam valami számomra furcsa magyarázatot, hogy az orosz így logikázik, ha semmim sem fáj/semmit nem értek, akkor nincs, amim fájjon/nincs, amit meg kell értenem, tehát a létét tagadom... nem tudom, ennyire nem orosz a gondolkodásom)


Не проблема - nem gond (no problem:)

Нет проблемы = nincs gond


nem tudom, mi az a használati birtokos (a mi időnkben mintha nem lett volna ilyen)


a 20 pohár esetében: részint nincs tagadás (у меня нет двадцати стаканов), másrészt meg a főnevet együtt ragozod a melléknévvel/számnévvel és itt az eszközeset "c" elöljárója a mérvadó, nem az, hogy a húszas után milyen esetben állna a főnév alapalakban.


Remélem, segítettem valamicskét. Kérdezz nyugodtan, ha tudok, szívesen segítek.

2023. aug. 12. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
jav.: igazából a melléknevet/számnevet ragozod együtt a főnévvel - tehát a főnév a főnök, bocs, ha félreérthető voltam.
2023. aug. 12. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Köszi, ment a zöld kéz! Így most picit világosabb lett!!


“ nem tudom, mi az a használati birtokos (a mi időnkben mintha nem lett volna ilyen)”

Az nem használati birtokos, hanem amikor HASZNÁLNI kell birtok esetet a nye, nyet ès nyetu után, az egyes szám birtok eset, vagy többes szám birtok esete a főnèvnek?


Ez az utolsó “c” utáni ragozós rész meg nagyon nem tiszta, de még átnézem egy párszor, hátha valami rámragad a mocskon kívül!:)

2023. aug. 12. 18:16
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Ó, bocs, azt hiszem, újra kell tanulnom olvasni. (Nem értem, hogy olvashattam ennyire félre ezt a használni-dolgot:(

Szerintem ezzel most külön ne foglalkozz, simán adja magát. Ha egy kutyád nincs, egyes szám (нет собаки), ha több kutyán nincs, többes szám (нет собак)


Igazából én sem igazán értettem a poharas dolgot. Végül is mit akartál mondani véle? Az "c" elöljáró két esettel állhat, és a двадцатью miatt automatikusan az eszközeset ugrott be... (Csak hogy cifrázzam a dolgot, legyen 24 pohár: Милая моя, что нам делать с двадцатью четырьмя стаканами? - Kedvesem, mit kezdjünk 24 pohárral? Amint látod, a húszat, a négyet és a poharat is eszközesetbe tesszük - a ragozás szépségei.)


Ami csak később jutott eszembe, hogy "c" elöljáró másik vonzata a birtokos eset, de akkor a húszat is birtokosba kell tenni (двадцати стаканов), viszont hirtelen egyetlen olyan példamondatot sem tudok hozni, amelyben így, "c" elöljáróval szerepelne...

2023. aug. 12. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszi a választ ismét!

A “c” elöljárós dolgoz olyan kontextusban értem, mint pl amikor azt mondják angolul, hogy ‘But not with twenty glasses!’ - tehát, hogy “De hát nem 20 pohárral...!”

Szóval olyankor, amikor a “nye” és a “c” is benne van 1 tagmondatban, olyankor nem tudom, hogy a “nye” szerint kell ragozni birtok esetben a “20”-at és a “poharat”, vagy a “c” szerinti eszközesetben.

Van erre esetleg valamilyen szabály, hogy mindig a KÖZVETLENÜL a főnév előtt álló elöljáró szerint ragozunk, hiába van több elöljáró is a mondatban?


Cpasibo tebe bolshoe

2023. aug. 13. 16:39
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Nye za sto (ahogy a művelt német mondja, hihi) - magyar fonetika szerint, mer' mégse nem Angolhonban vagyunk. ;)


Но не с двадцатью стаканами. - Kicsit belekavarodtál a dologba. :) Nincs két elöljáró, csak a "c", és erre az vonatkozik, amit az első hozzászólásomban is írtam: ha mondatrészt tagadsz (itt pl. az eszközt), akkor nincs birtokos, csak ha a létét tagadod, azaz nincs valami/valaki. Tehát igen, a főnévhez tartozó elöljáró szerint ragozunk.

Речь идёт не о пяти обезьянах. (Nem öt majomról beszélünk - elöljárós)

Не дайте цветы этим двум девушкам. (Ennek a két lánynak ne adjatok virágot - részes)

Persze, ha eleve birtokost vonz az elöljáró:

Девочки не в восторге от двух футбольных мячей. (A lányok nincsenek elragadtatva a két focilabdától.)

:)

2023. aug. 13. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

стаканами


az -ami nem többes birtokos?

Akkor a 20 és 4 miért nem -imi végződést kap?

Vagy összekeverem valamivel?


dvadcatimi csitirimi -- vagy mi :D

2023. aug. 14. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Akakom mondani többes részes. :D
2023. aug. 14. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Eszközeset nyert. ;)


A számoknak nincs külön egyes és többes száma, csak ragozása. :)

A húszasé: [link]

A négyesé: [link]

És a pohárka ragozása: [link] (jobb oldali oszlop, utolsó előtti sor: eszközhatározós eset - творительный падеж)

2023. aug. 14. 06:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!