Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Van bármiféle szemantikai...

Van bármiféle szemantikai különbség a „ha” és a „hogyha” között?

Figyelt kérdés

Hogyan alakulhatott ki ez az összetétel? Hogyan kerülhetett oda az a „hogy”? Laikus szemmel eléggé indokolatlannak tűnik.


Talán ilyesmi mondatokból adódóan kapcsolódott össze, hogy aztán végül függetlenedjen tőlük?:

- Péter azt mondta, ha adsz búzát, kapsz cserébe tehenet.

- Péter azt mondta, hogy ha adsz búzát, kapsz cserébe tehenet.

- Péter azt mondta, hogyha adsz búzát, kapsz cserébe tehenet.

[Fiktív jövőkép:]

- Péter azt mondta, hogy hogyha adsz búzát, kapsz cserébe tehenet.

- Péter azt mondta, hogyhogyha adsz búzát, kapsz cserébe tehenet.

- Péter azt mondta, hogy hogyhogyha adsz búzát, kapsz cserébe tehenet.


Ott van még pl az „úgyhogy” is, ami teljesen mást jelent mint különírva; meg a „mintha”, „minthogy”, amelyek viszont mai szemmel teljesen logikusnak tűnik, miért pont abból a két szóból tevődtek össze.

Milyen hasonló érdekes összetételek vannak még?



2023. okt. 8. 14:45
 1/3 A kérdező kommentje:
Amit pedig korábban nagyon nehezemre esett lenyelni, az a „nemcsak”. Szívem szerint én nagyon is külön írnám.
2023. okt. 8. 14:48
 2/3 A kérdező kommentje:
*különírnám
2023. okt. 8. 14:49
 3/3 anonim ***** válasza:

Szerintem ez a jövőkép egyáltalán nem reális, mivel tartalmazza a hogy-ot, csak gyakori együtthasználásából eredően végül egybeírták. Én úgy tudnám elképzelni kialakulását, hogy élőbeszédben egybe elhadarták a kettőt, ami alapján logikusabbnak tűnhetett egybe leírni.

Én igazából szeretem az efféle szószerkezeteket, nekem így különírva nagyon furán néz ki, de ez nyilván preferencia kérdése.

Egyébként szerintem a dehogy, dehogyis, dehogynem és dehogyisnem négyesével sokakat ki lehet kergetni a világból (főleg külföldieket)

2023. okt. 8. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!