Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért állam"titkár" az államti...

Miért állam"titkár" az államtitkár? Összefügg valamilyen különleges titok tartásával, amivel más hasonló magas beosztások nem?

Figyelt kérdés
nov. 15. 11:09
 1/4 Kései Sirató ***** válasza:
100%

Van politikai államtitkár, és közigazgatási államtitkár , az utóbbi szakember, aki jogi /és/vagy államigazgatási/ közszolgálati végzettséggel rendelkezik és ez a szakmája. A politikai államtitkár nem kell, hogy szakmabeli legyen, ő egy választott képviselő, és ugye tudjuk, hogy a választhatóság minden 18 évet betöltött magyar állampolgárt megillet. Aki választhat, az választható is. Az nem választható, aki bíróság által el van tiltva a közügyektől.

A kérdésedre is válaszolva, mondhatom, hogy igen, szolgálati titok, államtitok is lehet a birtokában a tisztségéből, és munkájából adódóan és titoktartási kötelezettsége van az általa kezelt személyi adatok vonatkozásában is (GDPR).

Hasonló magas beosztású személyek is vannak így ezzel, de nem lehet mindenkinek titkár a neve. Pl. a miniszterelnök sem titkár, vagy a polgármester, jegyző, stb., ha mindenkinek titkár lenne a neve, akkor nagy zavart okozna.

nov. 15. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönettel, na erre voltam kíváncsi, hogy az államtitkár miért "titkárabb" más pozíciókhoz képest.

Nyilván szolgálati titoktartás kb. bármely munkaügyi pozícióban van. Államtitkot sem csak pont az államtitkárok tartanak. Van, ahol titkárságnak nevezik egy cégvezető körüli adminisztrációt is. Kb. ez lehet itt is, ha az államtitkárok egy-egy miniszter titkárságát jelentik. De a miniszter irodája körüli titkárságon/adminisztráción nem az államtitkárok, hanem titkárnők dolgoznak. Lehet, ez a kifejezés még akkor alakult ki, amikor nem volt minden vezetőnek 2-3-stb. titkárnőre szüksége, hanem kb. volt a miniszter, néhány adminisztrátorral (ők lettek volna a titkárai, az államtitkárok), és ennyiből állt az egész minisztérium. De ez csak az én laikus gondolatmenetem. Előző századfordulón már ennél biztos sokkal nagyobb volt a hivatali apparátus, nem hiába épültek háztömbnyi épületek minisztériumnak.


Amúgy az is jó kérdés, azért jegyző-e a jegyző, mert régen ő nem jogász, hanem alapvetően egy gyors- és gépíró volt, aki lejegyezte, ami elhangzott a közgyűlésen? (Mondjuk elképzelem, minden kis falu biztos nem tartott jogászt, de még az sem biztos, hogy a közösség megválasztott vezetője tudott egyáltalán írni.)

nov. 15. 21:32
 3/4 Kései Sirató ***** válasza:
Nem, nem azért , mert jegyzetel, nem azért jegyző a jegyző, hanem mert sok mindent ellenjegyez, amit a polgármester aláír, azonban a polgármesteri aláírás mellé kell a jegyző ellenjegyzése is, aki garantálja a jogszerűséget.
nov. 16. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm, kedves #3!
nov. 16. 20:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!