Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogy hívják ezt mikor valaki...

Hogy hívják ezt mikor valaki így ejti ki az S betűt?

Figyelt kérdés
Pl. nem ÉS-t mond hanem EÉSH-t, nem lágyan, röviden mint az előbbinél hanem meghúzva, durván, szinte fújva mondja, de nem csak ezt hanem szinte minden olyan szót amiben szerepel az S betű, de főleg ha arra végződik. Eddig a suksükölésre gondoltam, de szerintem nem az már ha van ennek elnevezése. Külhoni magyaroknál gyakrabban vettem észre, főként vajdaságiaknál.

dec. 1. 19:45
 1/4 anonim ***** válasza:
90%

A suksükölés teljesen mást jelent, az a nem megfelelő ragozásra utal. Például: "Meglátjuk,hogy mi lesz" helyett "MegláSSUK, hogy mi lesz" vagy "Megértjük a mondatot" helyett "MegértSÜK a mondatot". Tehát a felszólító módú alak kijelentő módban való használata.


Amire te gondolsz, olyat én még nem hallottam. Sejpítéssel már sokszor találkoztam, de ilyen "fújva ejtett" S hanggal még sose.

dec. 1. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
66%
tájszólás
dec. 2. 02:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
69%

Feltehetően a kötőszóként való használatra gondolsz itt.

Erdélyben sokan az és' kötőszót szinte nem használják, az "s" használata a gyakori.

Hallgasd/olvasd például a csángó szerzőktől való írásokat!


Régebben írt művekben, versekben is találkozhatsz ezzel.

Régies kiejtéshez, és tájszóláshoz tartozó dolog, az "irodalmi" magyarból kikopott.

(Úgy, mint pl. a magyar nyelvben sokkal gyakoribb volt sok helyen "e" helyett "ö" betűt használni (pl.: fel-föl)


"A Nyelvművelő kézikönyv egyáltalán nem ítéli el az s használatát, hanem az és egyenértékű megfelelőjének tartja, habár egyes esetekben némi jelentéskülönbséget is fel vél fedezni. Eszerint az „s utólagos hozzátoldás árnyalatát is kifejezi, bár ez nem általános” (?) – példaként a S mindjárt ki is fizette! szerepel.

Felhívja a figyelmet arra is, hogy bizonyos összetételekben és kifejezésekben „mindig vagy nagyrészt” az s fordul elő: egyszersmint, idestova, egyről s másról, ez s az."


[link]

dec. 2. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
0%
A tájszólás és a "s" kötőszó használata mind szép és jó, de a kérdező egy konkrét fonetikai elnevezésre lenne kíváncsi, hogy van-e szakszó az S hang fentebb tárgyalt KIEJTÉSÉRE.
dec. 2. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!