Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Tényleg létezik még Székelyföl...

Tényleg létezik még Székelyföldön a régi magyar múlt idő és a -val/-vel nem hasonulása?

Figyelt kérdés

Most találtam rá erre a YouTube csatornára: https://www.youtube.com/watch?v=08HLh1NFsKI


és ami legelőször feltűnt, hogy milyen sokszor hallani a régi magyar múlt időt, pl. "azt mondám", és többször hallani azt is, hogy a -val/-vel nem hasonul a szótővégi mássalhangzóhoz.


Találkoztam és beszéltem már székelyekkel, főleg Gyergyószékről és Csíkszeredából, idősekkel is, de soha nem hallottam ilyen régies nyelvhasználatra utaló jeleket.


Tényleg létezik még ilyesmi, hallottatok erről?



dec. 30. 19:17
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Felvidéken (Léva környékén) is így mondják: húsval, kenyérvel...
dec. 30. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Az idősebbknél még igen.


Az iskolában már egyáltalán nem így tanítják, így a fiatalabbak sem használják így a nyelvet.

dec. 30. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:
100%
Nagyon idősek esetleg, de Csík környékén nem igazán. Ez amúgy egy humorvideó,akarattal beszélnek így, üdv egy erdélyi :)
dec. 30. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!