Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Az "alapfokú emberek" kifejezé...

Az "alapfokú emberek" kifejezés nyelvtanilag helyes?

Figyelt kérdés

Próbáltam meggyőzni valakit arról, hogy ez teljes mértékben helyes nyelvtanilag, de még vitázni sem tud, pedig ezt általános iskolában tanítják, tudnia kéne.


Nem derogálásként használtam így, hanem egyszerű ténymegállapításként. Mint ahogyan a ledoktorált embereket is nevezhetem doktornak, akkor az alapfokú végezettségűeket miért ne lehetne alapfokúaknak hívni?


Előre leszögezném, hogy nincs bajom a kevésbé tanult emberekkel, a bajom a stílussal van. Amikor valaki úgy osztja az észt, mintha ő rektorálta volna a "A magyar helyesírás szabályai" című könyvet, közben meg még le sem tudott érettségizni, ÉRETLEN maradt, akkor inkább maradjon csöndbe.



#éretlenség #alapfokú ember
jan. 21. 10:58
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
*lektorál, bocsánat!
jan. 21. 10:59
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Nyelvtanilag helyes. Egyébként nem.

Lehet képzetlen, alulképzett, stb. kismillió egyéb jelző.

jan. 21. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Igen, nyelvtanilag helyes, viszont értelmetlen, általad kitalált jelző, nem létezik ebben a kontextusban helyesen.

Ahogy első mondja, alulképzett, aluliskolázott, képzetlen, 8 osztályt szerzett. De alapfokú ember pont nem.

Szóval de, te vagy a buta okoskodó ebben a szituációban.

jan. 21. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

"a ledoktorált embereket is nevezhetem doktornak"

Doktornak igen, de nem ledoktorált embernek vagy doktori embernek. Ugyanígy alapfokú ember sincs, hiszen nem az ember alafokú/doktori, hanem a végzettsége: alapfokú/doktori végzettségű ember.

jan. 21. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
Nyelvtanilag helyes, csak semmi értelme. Mint ahogy nyelvtanilag a nyolcvanwattos ember vagy a hupikék ember is helyes.
jan. 21. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 Szándékos Bendegúz ***** válasza:
100%

A alapfokú kifejezés arra utal, hogy az illető egy skála valamelyik részén van. Vagyis van középfokú, felsőfokú ember stb.

A skála megnevezése nélkül ez a szöveg értelmetlen mert csak valamilyen tulajdonságot lehet skálán kifejezni.

Az embert magát nem.

A kérdésed arra világít rá, hogy te igen sokra becsülöd a közoktatást.

Azt hiszed, hogy a közoktatásban elvégzett évek valamilyen értéket adnak egy emberi lénynek ?

jan. 21. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
Nem volt elég, hogy az eredeti kérdésednél elmagyarâzták már páran, hogy nem létezik ilyen?
jan. 21. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

6.: Persze, hogy sokra becsülöm a közoktatást! Miért, te talán nem? Szerinted nem ennek kéne a legfontosabbnak lennie? Azonban a gyk-s embereket annál kevésbé becsülöm...


"Azt hiszed, hogy a közoktatásban elvégzett évek valamilyen értéket adnak egy emberi lénynek ?" Azért ne mondd, hogy nem adnak. Dolgozz mérnökök között, aztán hívj szakikat egy házfelújításhoz. Majd ha a 12-edik cseszi át a fejedet, akkor te is fogod látni, hogy van különbség az emberek között, ami jórészt az oktatásnak tudható be.


5.: "a nyolcvanwattos ember" Attól függ, hogy hol használod. Ha politika kategóriában, akkor hülyeség, de ha egy olyan helyen, ahol a szobabiciklisek watt-ban mérik le a maximum teljesítményüket, akkor szerintem helyes, szerinted nem?


7.: Milyen elmagyarázásról beszélsz? Csak leírtátok, hogy ez így van, és kész. Nem volt az eredeti kérdésnél semmilyen elmagyarázás. Ja de, elnézést, az egyikőtök fogalomnak nevezte az "alapfokú embereket". Utána kéne nézni, hogy mit is jelent a fogalom. A demokráciának van fogalma például, az "alapfokú embereknek" nincs. Ha még még ennyit sem tudtatok, hogyan is vehettem volna komolyan az eredeti kérdés alatti "magyarázatokat"?

jan. 21. 12:11
 9/14 anonim ***** válasza:
100%
Tehát ha mindenki szerint hülyeséget beszélsz és csak szerinted nem, akkor mindenki hülye csak te vagy helikopter, ugye? :D
jan. 21. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
9.: Értelmezd már, amit írok. Annyit írtam, hogy az eredeti kérdésnél nem vettem komolyan a válaszokat. Te ha szervizbe vinnéd az autódat, és azt sem tudnák, hogy egy a kábelt kábelnek hívják, és szalagnak neveznék az ottani dolgozók, akkor te adnál bármit is a szavukra? Ha sokan mondanak egy hülyeséget, attól az igazzá válik?
jan. 21. 12:20
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!