Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Csak én találom furának, hogy...

Csak én találom furának, hogy a németek az igét a mondat végére teszik?

Figyelt kérdés

febr. 16. 08:52
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

A német nyelvnek rendkívül kötött szórendje van. A ragozott igealakot csak az alárendelt mellékmondatban teszik a mondat végére. (Ált. a "hogy" "ha" stb. kezdetűekben).

Számomra inkább az a furcsa, ha a fő-, v. mellérendelt mellékmondatban az igekötők nagy része a mondat végére kerül, egészen elválva az igétől.

febr. 16. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
30%
Nem csak te, az összes német is furcsának találja, azért járnak kissé félrefordított fejjel, mert ezen tűnődnek, hogy miért kell nekik így beszélni.
febr. 16. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Szerintem pont ez szép vonása a német nyelvnek, sőt nem csak ez, hanem a Rahmensatz is.


Amikor meg az ige kerül hátra, az azért szép szerintem, mert felületesen a SOV-nyelvek szórendjére emlékezteti az embert, például a latinra, de akár egyes nyelvrokonainkra, illetve a ránk areális hatást valaha kifejtett szibériai nyelvarea nyelveire is. Ha csukcs vagy eszkimó nyelvet tanul az ember, akkor is sokszor találkozik hasonló jelenségekkel, de tulajdonképp saját nyelvünkben, a magyar nyelvben is van erre egy bizonyos tendencia, persze nálunk inkább kevertebb, nem olyan tiszta formában.

febr. 16. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
A kevésbé igényes köznyelvben az élőbeszédben sokszor kerül az alárendelt mellékmondatban is az ige a "helyre", azaz ahol tartalmilag állnia kellene.
febr. 16. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Háát ez jó.


Most tudtam meg, hogy a cseh és a német nyelvtan hasonló. Ezt sosem gondoltam volna, de hisz nem is tartoznak egy nyelvcsaládba.

febr. 17. 16:25
 6/7 Senior Séf ***** válasza:
100%
Nekem is baromi fura volt. Képzeld el, valakivel randit beszélsz meg, mondod hogy ma nem mész, s közben megszakad a vonal. Az illető a büdös életben ki nem sakkozza, hogy most akkor mész-e, vagy nem.
febr. 17. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Szerintem nem, mindenki más is, aki elkezd németül tanulni. Aztán megszokják vagy abbahagyják a tanulást és nem tűnődnek tovább ezen a magvas problémán :) Egyébként nem biztos, hogy a német az egyetlen nyelv, ahol az ige hátra kerül.
febr. 23. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!