Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Lehetséges, hogy Bosznia-Herce...

Lehetséges, hogy Bosznia-Hercegovinában a horvátok, szerbek és bosnyákok egyazon nyelvet beszélik?

Figyelt kérdés

Nem olyan egyszerű a helyzet, hogy a szerb, a bosnyák és a horvát ugyanazon nyelv. Horvátországban már sok különbséget mutat a hivatalos horvát nyelv, míg mondjuk az adott területeknek saját nyelvjárásaik vannak.


Boszniában, amikor ott jártam, úgy vettem észre, hogy a három nemzet, bár vallásában és kultúrájában eltérő, de ugyanazt a nyelvet beszéli, ami más, mint Horvátországban vagy Szerbiában.


Olyanról is hallottam, hogy a tádzsik nyelvet csak Tádzsikisztánban beszélik. De a tádzsikok többsége nem ott él, hanem Afganisztánban és nem a tádzsikisztáni nyelvet beszéli, hanem valamilyen afgán perzsa nyelvet, ami más etnikai csoportoknak is éppúgy a nyelve az országban, akik elkülönülnek egymástól.



márc. 9. 10:40
 1/7 anonim ***** válasza:
Igen. Ez gyakorlatilag így van. Van a rokonságunkban boszniai horvát és amikor beszélgettem vele láttam, hogy a horvátországi nyelv számára sok ismeretlent tartalmaz. Inkább beszéli azt a nyelvet, mint a bosnyákok. A szerbeknél is ugyanez van. A nemzeti hovatartozás érzése, a vallás és a kultúra, továbbá az egymás között fennálló ellenségeskedés különíti el őket.
márc. 9. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Van bosznyak, horvat rs szerb ismeroseim. Naponta tarsalognak, tokeletesen megertik egymast. Habar lehet, hogy mind a 3 tajszolassal beszel. Nem tudom, nem ertem oket.
márc. 9. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
77%
#2 laikus nem veszi észre a különbséget. Én beszélem a horvát nyelvet. A horvátországiaknak másmilyen a nyelvük, mint a boszniai horvátoknak. Megértik egymást természetesen, de Horvátországban törekvések vannak a megkülönböztetésre. A boszniai horvátok használják a horvát tankönyveket és egyéb könyveket. De a beszédben nem térnek el semmiben a bosnyákoktól és a boszniai szerbektől. És ahogy a kérdező mondja, a helyzet kicsit olyan, mint Afganisztánban.
márc. 9. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
A szerb, a horvát és a bosnyák gyakorlatilag egy nyelv különböző nyelvjárásai. Politikai okokból tekintik őket külön nyelvnek, de kisebb a különbség köztük, mint pl. az olasz és a nápolyi között.
márc. 9. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
(Ha valakik elkezdik a perzsa kontinuumot alnépekre, majd másvalakik alnyelvekre tagolni, anélkül, hogy összeegyeztetnék mit csinálnak, akkor könnyen juthatunk olyan hülyeségre, hogy bizonyos sávokban valakik nem a saját nyelvüket beszélik. Nem a túrót nem. A tádzsik, mint nemzet eleve egy művi, vitatható és teljesen képlékeny fogalom, meddig is kéne értelmezni. Ha bizonyos térségben a nyelvet már "dari"-ként értelmezik, akkor minden további nélkül lehetne a nemzetet is bontani, vagy nem bontani egyiket sem. Pláne úgy, hogy a kulturális, identitásbeli, vallási és a mongoloiditási különbségek jóval nagyobbak, mint a nyelviek, tényleg hülyeség. A dari, vagyis az afganisztáni perzsa vagy afganisztáni tádzsik, ahogy tetszik, egy papírforma nyelv, gyakorlatilag 8-10 nyelvjárásban beszélik, mindenki ahogy, ezen felül a nem perzsa népek meg csak azért beszélik, szintén saját akcentussal, mert messze a térségben mindig is a perzsa volt a közvetítőnyelv.)
márc. 9. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
Sőt még Montenegró is ebbe a kontinuumba tartozik, a montenegrin a szerb-horvát egyik aldialektusa.
márc. 9. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Olyan, hogy szerbhorvát nincs, nem is volt. Csak az is papíron. Abban nem voltak horvát elemek igazán. A montenegrói a szerb nyelvjárása, amit most próbálnak a horváthoz igazítani, hogy különböző lehessen. Olvastam az Emberi jogok egyetemes nyilatkozatának fordítását montenegróiul. Úgy próbálták a különbséget valamiként növelni a szerb verzióval, hogy a montenegrói szöveg eléggé egyszerűbb nyelvezettel bír a szerbhez képest. A szerb verzió ugyanis magasabb szintű fiskális vagy diplomáciai nyelvezettel van megszólaltatva, akárcsak a horvát fordítás.
márc. 9. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!