Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Előállítható olyan összetett...

U. Xorter kérdése:

Előállítható olyan összetett mondat, aminek az utolsó tagmondata ugyanaz, mint az első?

Figyelt kérdés

Olyan összetett mondatra gondolok, ami így néz ki: t1, t2,..., t_n, ahol t_i tagmondatok, és t1 = t_n. A cél olyan szórakoztató mondat létrehozása, amit tetszőlegesen sokszor egymás után írva értelmes mondatot kapunk. Tehát:

t1, ..., t_n.

t1, ..., t_n, t1, ..., t_n.

t1, ..., t_n, t1, ..., t_n, t1, ..., t_n.

stb.

ugyanúgy értelmes mondatok.

Minek lehetne ezt a nyelvjátékot nevezni?



ápr. 11. 20:43
 1/10 anonim ***** válasza:
Előbb írj konkrét példát.
ápr. 11. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha meghalok, előbb tudni szeretném milyen az, ha meghalok.
ápr. 11. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

ugyanarra a tagmondatra nincs ötletem, de váltakozóra igen:

én tudom, hogy ő tudja, hogy én tudom, hogy ő tudja, hogy én tudom,...

ápr. 11. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Azok a példák tökéletesek, amit #2 és #3 írt. Jöhetnek még! Esetleg hosszabb, több közbeékelt tagmondatból álló is érdekelne.
ápr. 12. 08:02
 5/10 anonim ***** válasza:

Egyszer már elfelejtettem, amikor megtörtént velem, hogy egyszer már elfelejtettem.


(ha a 3-asban is elfogadtad, hogy az elsőben nem, de az utolsóban szerepel kötőszó).

ápr. 12. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Jogos a kérdés, hogy hogyan is hívják ezt a játékot.

Úgy hívják, hogy quine. Angolul terészetesebben lehet modani. This game is called a quine.


Lehet,hogy a quine inkább egy leszűkítettebb al-változata enneek a játéknak. A játék lényege, hogy egy állítás saját idézete mögött szerepeljen. Lényegében, valami állítás a saját idézetére vonatkozzék.


It is a correct English text-fragment that "It is a correct English text-fragment that"


"Az egy lehetséges korrekt magyar szöveg-töredék" az egy lehetséges korrekt magyar szöveg-töredék.


A játék lényege, hogy valami matematikailag formalizált és szövegesen reprezentálható, idézhető, ,,reifikálható'' nyelven valami predikátumot képezünk, aztán ezt a prediktumot a *saját maga idézett, reifikált* alakjára alkalmazzuk.


Ilyenekkel lehet remek önellentmondó állításokat létrehozni, a gödel-féle tételek körébe tarotzó logikai állításokat bizonyítani, meg még önmagukat reprodukáló valós vagy virtuális robotokat létrehozni.



"Hamisnak bizonyul, ha a saját idézetére vonatkoztatom" hamisnak bizonyul, ha a saját idézetére vonatkoztatom.


[link]


[link] [link]

ápr. 12. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Az ördög megint eltörte a linkjeimet. Kijavítom:


[link]


[link]


[link]

ápr. 12. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Mutatom még egy fajta megjelenési formáját a quine-nak:


[link]

ápr. 12. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

A quine-nak az alábbi megjeleenési formái vannak:


- önmaga idézetére vonatkozó állítás

- önmaga forráskódját kinyomtatni képes program

- önmagát reprodukálni képes, kódokkal vezérelt fizikai (vagy virtuális) gépezet

- öamgára hivatkzó tétel

ápr. 12. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Vannak egyébként olyan viccek is, amelyek mélyén egy quine rejlik.


A király maga elé vezetteti a foglyot:


- Nem kapsz kegyelmet, ki leszel végezve. Annyi lesz csak az enyhíts, hogy megválaszthatod a kivégzésed módját. Mondhatsz egy mondatot. Ha az a mondat igaz, akkor kegyelemként főbelövetéssel leszel kivégezve, és ha a mondatod meg hazugság, akkor meg felakasztanak. Trükköznöd nem érdemes, és mindentudó vagyok, legalábbis annak mutatom magamat, valamiféle módon mindenképp el fogom dönteni a mondatod igaz vagy hamis voltát, szóval nem tudsz kibújni. Na most mondjad a mondatot!


- Engem föl fognak akasztani.


- Hát akkor én most téged ... őőő nem jó, mert akkor... hát akkor én most téged .... az sem jó ... na kotródj innen!

ápr. 12. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!