Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A szenvedő szerkezet használat...

A szenvedő szerkezet használata a magyarban nem a standard köznyelv része? Helytelen az olyan mondat, mint pl. "Nem lett megéve a hús. "?

Figyelt kérdés
Én szabolcsi vagyok (nyíregyházi), és szoktam ilyesmit mondani. Sőt! Kolozsváron olyat is hallottam, hogy tárgyatlan igét tesznek szenvedő alakba (meg van halva, el voltam aludva). Ez már nekem is furcsa, bár pár napja hallottam szintén nyíregyházi anyukámtól egy olyan mondatot, hogy "ott voltunk megszállva" (egy szállodára mutatva), ami szintén tárgyatlan ige szenvedőbe tétele. Én magam többször is használok ilyen szerkezetet, de tárgyas igékkel. Az ilyesmi használata egyértelműen tájnyelvi sajátosság?
2010. nov. 6. 21:43
 1/6 anonim ***** válasza:
Nem tárgyas igékkel szerintem helytelen lehet nyelvtanilag, na meg elég rosszul hangzik(vélemény), tárgyas igékkel viszont nyelvtanilag rendben van. A szenvedő szerkezet használata a magyarban pedig a "standard" köznyelv része, igen; viszont több féle mód akad annak kifejezésére.
2010. nov. 6. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
2010. nov. 6. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
A standard köznyelv része. Használata helyes. A meg van halva, el voltam aludva, ott voltunk megszállva nem szenvedő szerkezetek, hanem igeidők körülírással való pótlásai (az első egy befejezett jelen, a második egy befejezett múlt vagy folyamatos befejezett múlt, a harmadik egy folyamatos múlt). Nem tudom, mennyire "standard" az ilyesmi, de én értem, más is érti, szóval rendben van.
2010. nov. 7. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Ez nem szenvedő(passzív) szerkezet,hanem cselekvő(aktív) szerkezet visszaható ragozása.Visszaható pl:a tinta felivódik,a a probléma megoldódik,az ember a problémán evődik.Szenvedő:Megszületik,közhírré tétetik,a ház megépíttetik,a leves megfőzetik.A szenvedő és a cselekvő ige közti leglényegesebb különbség,hogy a cselekvő mondat alanya(a levest megfőzi az anya)kiesik a szenvedő mondatból,nem utalnak rá,maximum körülírással(a leves megfőzetik xy által)és a cselekvő mondat tárgya lesz a szenvedőben az alany(levesT->leves).Manapság-Kazinczy nyelvújítása óta-nem használunk szenvedő szerkezetet,egyszerűen többes szám harmadik személyben utalunk a cselekményt végző személy(ek)re,akár egy ,akár több személy végzi,ha nem a cselekvő a lényeges,hanem maga a cselekmény.pl:a liftet magjavították(cselekvő),még akkor is,ha lehet,hogy csak egy ember javítja meg,míg ez szenvedőben:a lift megjavíttatott.A példamondatban szereplő:meg van szállva sem szenvedő szerkezet.Cselekvő ige+határozói igenév.

Javaslom olvassa el a fentebb belinkelt oldalt és ezt is: [link] itt elég jól leírják(itt elég jól le van írva/leírattatott )

2010. nov. 7. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Jajj bocsánat,perzse nm visszaható,hanem ahogy utóbb írtam:cselekvő ige+határozói igenév
2010. nov. 7. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
A szenvedő ige vagy -tatik, -tetik képzős, vagy kerül+ -ásra, -ésre kerül összetett szerkezet.
2010. nov. 7. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!