Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Gyerek koromban még úgy...

Gyerek koromban még úgy tanultam, hogy az ikes igéknél egyes szám első személynél nem lehet -k végződés. Utóbbi években már egyre több alkalommal hallottam a –k végződéseket (dolgozok, iszok stb). Mikor és mióta változott meg a magyar nyelv?

Figyelt kérdés
2011. jan. 20. 20:48
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
40%
A -k végződés helytelen, még mindig az -m végződés lenne a helyes, csak sokaknak nem áll a szájukra.
2011. jan. 20. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
21%
Ma nagyon sokan nem tudnak helyesen írni és beszélni. Az m végződés még ma is a helyes.
2011. jan. 20. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
45%

Az "iszok" szó helyes, ha nincs tárgy. Szerintem inkább úgy a helytelen, ha tárgy nélkül azt használják, hogy "iszom".

Amúgy egyáltalán nem mondanám, hogy helytelen, ha pl. azt mondom, hogy "dolgozok", "fürdök", stb., én is így szoktam mondani, és egyáltalán nem érzem, hogy helytelen lenne. Valahol így mondják, valahol úgy.

2011. jan. 20. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
54%

Sőt, elég hülyén hangzana, ha azt mondanám, hogy fürdöm.

"Mit csinálsz? - Fürdöm."

De van, amelyikből meg a -k végű nem hangzik jól (lakok).

2011. jan. 20. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
68%

"Mikor és mióta változott meg a magyar nyelv?"


Folyamatosan változik, mivel egy élő nyelvről van szó.


Nekem is rettenetesen bántja a fülemet az ikes igék "rossz" használata, sőt ha mondjuk párom/családtag/közeli barát mondja, akkor szólok is érte, de ettől függetlenül nyelvtanilag nem helytelen, csak "irodalmi" nyelvben nem elfogadott.


Ha végiggondolod, jópár dolog szól az ikes igék "ellen" (no nem mintha a nyelvtannak bármi köze kéne, hogy legyen a logikához)

1. rengeteg az álikes ige, amik régen nem voltak azok... azokat teljesen logikátlan ikes igeként ragozni

2. Felszólító és feltételes módban senki sem (vagy csak nagyon kevesen) használja az ikes ragozást("egyék egy kis levest", "enném egy kis levest")

3. Manapság (pont a fentiek miatt) az ikes ige kifejezőképességben már nem igazán gazdagítja a nyelvet, nem tesz semmi pluszt hozzá.



Nno de legyen ennyi elég.. ettől függetlenül tartom magam ahhoz, hogy művelt ember nem mondja, hogy "eszek, alszok" ... de azért illik azzal is tisztában lenni, hogy egy nyelv attól élő nyelv, hogy változik! Még akkor is, ha értékes jelentéstöbbletek vesznek el... de jelen esetben mégcsak ilyenről sincs szó.

2011. jan. 20. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
50%
20.55. Azért,hogy vannak akik helytelenül mondják,még nem helyes. Sem az iszok,sem a dolgozok.
2011. jan. 20. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
70%
De van, aki úgy tanulja meg, mert azon a vidéken, ahol él, ott mindenki "eszek meg alszok". Ő igazán nem tehet arról, hogy az országnak azon a részén mindenki így beszél. Akkor mindenki műveletlen?
2011. jan. 20. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Azért azt egy kicsit erősnek tartom, hogy nem művel az, aki "eszek, alszok"-ot mond. :S

Mi van, ha művelt egy csomó területen, csak pont a nyelvtani szabályokat nem tartja fejben?

Sokan nem tudatosan használják a nyelvet, hanem "érzésből".

2011. jan. 20. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
76%

"azon a részén mindenki így beszél"


Ez a jó meglátás! Az okos nyelvészeknek ezt kellene adaptálni és nem széllel szemben pislantani.

2011. jan. 20. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
82%

A nyelvtan könyvek soha sem ELŐírnak, hanem LEírják az irodalminak tartott nyelvváltozatot. A nyelv (pláne a beszélt nyelv) viszont nem azonos az irodalmi változattal, épp ez adja meg a nyelvek szépségét, változatosságát. A nyelv az, ahogy az anyanyelvi beszélők használják, nem az, ahogy a tankönyvek leírják. Az csak egy – részben mesterségesen kialakított – változat a sok közül. Szerintem nagyobb érték megőrizni a saját nyelvjárásunkat, amit néhány évesen elsajátítottunk a környezetünktől, mint megszabadulni a jellegzetességektől és magunkat átszoktatni a semmivel sem értékesebb és főleg nem "helyesebb" irodalmi nyelvre.


Nyelvi ill. kommunikációs értelemben akkor "helytelen" valami, ha a beszélő és a hallgató nem érti meg egymást. Az iszok-iszom esetében erről szó sincs, tehát mindkettő "helyes".


Az, hogy valakinek az egyik vagy a másik jobban/kevésbé tetszik, csak szubjektív ill. belénk nevelt vélemény – másokon meg milyen alapon kérjük számon a saját véleményünket, pláne minősítjük őket műveletlennek?

2011. jan. 20. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!