Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » "Ez mellett" vagy "emellett"?...

"Ez mellett" vagy "emellett"? Egyre gyakrabban hallom újaban az "ez mellett" kifejezést. Arra szeretnék választ kapni, hogy nyelvhelyességi szabályok alapján elfogadható-e az "ez mellett"?

Figyelt kérdés
2011. máj. 26. 00:31
 1/9 anonim ***** válasza:
79%

nem vagyok hozzáértő, de szerintem: emellett. és ha jól emlékszem a teljes hasonulás miatt, de már a gimi régen volt, lehet tök hülyeség amit mondok...

:D

2011. máj. 26. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszodat, csak megerősítettél abban, amit én is gondolok.
2011. máj. 26. 00:42
 3/9 anonim válasza:
59%
Szerintem is az emellett a helyes. Ugye butul a nép, és helytelenül használja a szavakat, emiatt lehet, hogy sokan az "ez mellett" kifejezést használják. Aztán a fene tudja. :D Ha valaki szakértő, az írja meg!
2011. máj. 26. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
95%
Én is "emellett" párti vagyok. Az "ez mellett"-től megsajdul a fejem.
2011. máj. 26. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Vree ***** válasza:
Természetesen emellett, de a szlengnek nem parancsolsz te sem más sem. Gondolom az "emellett" az pár fülnek nagyon előkelősködőnek hangzott.
2011. máj. 26. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
53%
Ez nem szlengség, hanem tudatlanság. Azt hiszik, hogy úgy parasztos, hogy emellett, emiatt. Azt hiszik úgy kell szépen mondani, hogy szépen kiejtik, hogy "ez".
2011. máj. 26. 03:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Vree ***** válasza:
46%

^Miért, a szleng miből alakul ki? :D Biztos hogy nem a tudatos nyelvművelésből.


50 éve Darvas Szilárd a "na bumm"-ra akadt ki egy humoreszkben, hogy miért nem tudjuk az "annyi baj legyen"-t használni. Usque tíz éve az "übersirály"

-t meg a társait fájlaljuk. Ez is csak egy megálló a sok közül.

2011. máj. 26. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
38%

Szerintem nem ugyanaz a helyzet, mert a szlengnél inkább az van, hogy valaki kitalál valami egyénit, frappánsat, ami direkt vagánynak számít, és az aztán elterjed.

Itt meg csak egyszerűen a tudatlanság nyer teret, azt hiszik így helyes. Ha megkérdeznéd őket, hogy hogy helyes, hogy szebb, ez miatt vagy emiatt, akkor az elsőt mondanák, nem azért mert így vagányabb, szleng, hanem mert így szép, így helyes.

2011. máj. 26. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 BringaManó ***** válasza:

#8: "egyszerűen a tudatlanság nyer teret, azt hiszik így helyes. Ha megkérdeznéd őket, hogy hogy helyes, hogy szebb, ez miatt vagy emiatt, akkor az elsőt mondanák, nem azért mert így vagányabb, szleng, hanem mert így szép, így helyes."


Értem... Illetve nem értem. Tehát ők azt gondolják, hogy az "ez miatt" a nyerő, "mert így szép, így helyes", te pedig azt mondod, hogy az "emiatt" a nyerő, "mert így szép, így helyes".

Komolyan szeretném tudni: ebben a szimmetrikusnak látszó helyzetben – amelyet te is pont ilyen szimmetrikusan írtál le –, miből derül ki, hogy neked van igazad? Mi alapján mondhatjuk, hogy ő téved, az "ez miatt" nem szép és/vagy nem helyes?

(A szépet persze értem: az a te szubjektív véleményed, oké. – A "helyes" is?...)


Ha ők a tudatlanság miatt mondják "helytelenül", akkor bizonyára van valami olyan "szabályzat" vagy nem-is-tudom-milyen "referencia", amelyet ők nem ismernek, te meg igen – mi ez? Hol olvasható?

(Lehet, hogy én is tudom, csak elfelejtkeztem már róla?... :-)

2022. márc. 23. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!