Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » "Azt szeretném, hogy . "...

"Azt szeretném, hogy . " kezdetű mondatoknál ti melyik változatot részesítitek előnyben?

Figyelt kérdés

Észrevettem, hogy az ilyen mondatoknál többféle nyelvtani szerkezettel is ki lehet fejezni ugyanazt. Melyiket használjátok általában?

Illetve szerintetek vannak-e hangulat- vagy jelentésbeli különbségek az egyes mondatok között?


Azt szeretném, hogy elmenj.

Azt szeretném, hogy elmenjél.

Azt szeretném, hogy menj el.

Azt szeretném, hogy menjél el.

Azt szeretném, ha elmennél.


2011. júl. 6. 15:03
 1/6 anonim ***** válasza:

A mondat első felének semmi köze ahhoz, hogy hogyan írod le a másikat. Úgy értem, ezeket nem azért használjuk, mert van "azt szeretném, hogy" kezdetű mondat...

Nem akarom, hogy elmenj/elmenjél.

Bárcsak kérhetném, hogy elmenj/elmenjél/menj el/menjél el, stb.

Az, hogy egy igét felszólító módban többféleképpen használunk, nem függ össze azzal, hogy ezzel a két szóval kezded a mondatot.

2011. júl. 6. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Én érzek köztük minimális különbséget. Nem szükségszerűek a lent taglalt jelentéstöbbletek, nekem viszont ezeket sugallják.

Sorrendben:


Azt szeretném, ha elmennél. - ez a legbizonytalanabb, olyan értelemben, hogy ebben nem akarod rávenni, a feltételes mód enyhíti a jelentést.


Azt szeretném, hogy menj el. A legerősebb nekem, valószínűleg a "menj el" felszólító módja miatt.


Azt szeretném, hogy elmenj. Nekem ebben az is benne van, hogy konkrét, meghatározott, a beszélők által már ismert helyre, vagyis pl. egy adott előadásra vagy helyre.


Azt szeretném, hogy elmenjél. Legkevésbé ez életszerű nekem, nem használnám, nem érzem magyarosnak igazán.


Azt szeretném, hogy menjél el. Finomabb, mint a "menj el" verzió, de itt is azt érzem bele, hogy "ne legyél itt".

2011. júl. 6. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
91%
az utolsó nagyon profi :) tetszett, ahogy leírta.
2011. júl. 6. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

első: Persze, lehet máshogy is kezdeni (azt szeretném..., azt akarom..., azt ajánlom...) ez csak egy példa volt.


második: Köszi a kimerítő választ! Az "Azt szeretném, hogy elmenjél." mondatot én sem érzem igazán magyarosnak, ennek ellenére találkoztam már vele többször.


Várok még véleményeket!

2011. júl. 6. 15:49
 5/6 anonim ***** válasza:

"Hogy" kötőszós tárgyi mellékmondat felszólító móddal:

a mellékmondat alapszórendje általában egyenes, és a belső hangsúlyviszonyoknak megfelelően változik.

De ezt Palm olyan gyönyörűen leírta, hogy még az általam nagyrabecsült Haader Lea is megirigyelné :D!!!!!!!!!!!!!!!!

2011. júl. 7. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Jajj, gyerekek, mindjárt elpirulok. :)
2011. júl. 7. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!