Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mikor kell használni a ß-t...

Mikor kell használni a ß-t (márha használják még) és mikor ss-t?

Figyelt kérdés
Sok helyen megnéztem,de sehol nem találtam erről semmi egyértelműt. Most használják-e még vagy nem a ß-t? Esetleg mindkettőt? De akkor is mikor?
2011. júl. 9. 21:46
 1/10 anonim ***** válasza:
13%
Ma már nem használják.
2011. júl. 9. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
89%
De, használják, hosszú magánhangzók vagy diftongusok után, meg talán szó végén is. De amúgy helyettesíthető bármikor "ss"-szel, viszont fordítva nem.
2011. júl. 9. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Az igaz, hogy hosszú magánhangzók és diphtongusok után scharfes "ß"-t használunk, de az nem igaz, hogy "ss"-szel bármikor helyettesíthető. 2000-ben megjelent új helyesírási szabályok szerint a rövid magánhangzók után már nem írunk "ß"-t. Svájcban viszont egyáltalán nem használják.
2011. júl. 9. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 rémuralom ***** válasza:
68%

Először is, csak kisbetűs írásban. Volt valami scharfes s-mániásoknak egy próbálkozásuk, a Unicode-ba állítólag bekerült egy nagy ß betű (csak annyiban különbözik a kicsitől, hogy hosszabb a szára, nekem első ránézésre le sem esett a különbség), mert nem mindegy, hogy die Maße eines Models vagy die Masse eines Models (méretek ill. tömeg). Ez azonban nem jött össze, mert annyira kevés és annyira életszerűtlenek a példák, hogy nem érdemes ilyenen rágódni. Tehát csupa nagybetűs írásban mindig SS.


Másrészt, a két egymás követő, megegyező mássalhangzó a német nyelvben, magyarral ellentétben, nem nyújtást jelent, hanem a megelőző mássalhangzó rövidségét. Pl. Wasser [vasze*], Mutter [mute*] stb. (vö. Vater [fáte*], Weg [vég] stb.).

Eszerint a t - tt, f - ff, k - ck, z - tz stb. egyazon hangot jelölik, különbség csak a megelőző mássalhangzó (és ezáltal szótag) időtartamában jelentkezik. Kivétel az s - ss páros, ahol az s a [z] hangot jelöli, az ss pedig a [sz]-t. Ezért van szükség a scharfes s-re, amely szintén a [sz] hangot jelöli, plusz még a szótagot is megnyújtja.


Ebből következik, hogy a scharfes s-t hosszú szótagok után használjuk - ide tartoznak a diftongusok és a hosszan ejtett magánhangzók szótagjai. Minden egyéb esetben (tehát rövid szótagokban) az ss formula használatos.


Nyelvművelő rovatunk ezzel véget ért, a valóság pedig az, hogy a kutya nem fog megszólni, ha te következetesen ss-t írsz mindenhol. Csak nyelvvizsgán, érettségin néznek érte csúnyán.

Hogy hol használják, az egyébként megoszlik: az osztrákok megtartották, a svájciak teljesen eltörölték, Németországban pedig nincs egyértelmű helyesírás ss-ß téren, mindenki úgy ír, ahogy neki jó.

2011. júl. 9. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Nem tudom, mondjuk azt, hogy schießen, soha nem írnám ss-sel. És a Straße-t sem. Én 3-os koromtól tanulok németet, a kiejtési szabályokat soha nem tanultuk így külön, de attól függetlenül tudom (mint ahogy magyarban sem kell gondolkoznod). A Straße meg a Strasse szót én máshogy ejtem, az elsőt hosszú á-val, a másodikat rövid á-val és hosszú sz-szel. És mivel úgy tudom, az első szerint ejtik ki, gondolom a ß-es írásmód a helyes. Gondolj bele, mondjuk ha leírod azt, hogy bloß két ss-sel, akkor úgy fogo ejteni, mint a schießen Präteritumját (schoss). Ami úgy nem jó, mert nem "blossz", hanem "blósz".
2011. júl. 10. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
00:09: A "bloß"-t egy "s"-szel és hosszú "o"-val kell ejteni, mint ahogyan a "schießen"-t is. Németben a dupla betűket egynek ejtjük, lásd Mutter[ˈmʊtɐ], bitte[ˈbɪtə], stb. Ha egy s-t írnál, akkor azt "z"-nek kellene ott ejteni, mint Käse[ke:zə], ha kettőt, akkor meg "s"-nek, mint a dessen[ˈdɛsən] szóban(de ha úgy írnánk, hogy desen, akkor [de:zn]-nek kellene ejteni).
2011. júl. 10. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

"Ha egy s-t írnál, akkor azt "z"-nek kellene ott ejteni, mint Käse[ke:zə], ha kettőt, akkor meg "s"-nek, mint a dessen[ˈdɛsən] szóban(de ha úgy írnánk, hogy desen, akkor [de:zn]-nek kellene ejteni)."


Én ezzel mind tisztában vagyok, ami szerintem kiderül, ha elolvasod a válaszomat. És nem egy "s"-ről vagy kettőről volt szó, hanem kettőről, vagy ß-ről. Mivel a ß-t elvileg mindenhol be lehet helyettesíteni, vagyis erről a szól a kérdés. Én azért írtam ezt a példát, mert szerintem nem.

2011. júl. 10. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
De, elvileg mindenhol be lehet, csak nem szokták mindenhol.
2011. júl. 10. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Tök mindegy, mikor melyiket használják, de a ß helyett sokszor inkább mégis az "ss"-t írják.Ennek az "ss"-nek "sarfesz sz" a neve(nem így kell írni).
2011. júl. 12. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Bibike812 válasza:
a német nyelvben, és erre nincs szabály..ugyanúgy meg kell tanulni mint itt magyarországon a J-Ly-s szavakat
2011. aug. 7. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!