Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mit jelent az, hogy "esik eső...

Mit jelent az, hogy "esik eső karikára"?

Figyelt kérdés
2011. szept. 24. 14:29
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem 100 %, de úgy emlékszem, hogy a leeső vízcseppek formája miatt: Nézd meg egyszer, hogy mi történik a vízcseppel vagy az esőcseppel, miután "földet ér".

Ja, és itt karika = kör. Tehát kör formát vesz fel. :)

2011. szept. 24. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 hollófernyiges ***** válasza:
Én úgy értelmeztem, hogy Kossuth Lajos kalapjának volt kör alakú karimája.
2011. szept. 24. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Az is igaz, erre is gondoltam; de az említett magyarázat, amit olvastam valahol (vagy hallottam?) tényleg az esőcseppek formájáról szólt. :)


Szóval, ott tartunk, hogy az esőcsepp a kör alakú karimára pottyanva kör formában terül el. :)

2011. szept. 24. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
90%

"A majd’ mindenki átal ismert Kossuth-nóta így kezdődik: „Esik eső karikára, / Kossuth Lajos kalapjára.” Ez a karika szó vajon Kossuth Lajos karika alakú kalapjának karimáját jelenti?” Aligha, ugyanis sem a kalapot, sem a karimáját nemigen hívták soha kariká-nak. Ellenben a karikára a népnyelvben – főleg a Dunántúlon – azt is jelenti: ’körben, körös-körül’. Beborult karikára – hallani például Balatonfőkajáron, de Szabadhídvégen, Lajoskomáromban, Perkátán és másutt is, s ennek jelentése: körös-körül felhős az ég, az egész látóhatár. Nagyon valószínű, hogy a Kossuth-nótában is ilyen értelemben szerepel a szó."


Ezt itt találtam: [link]

2011. szept. 25. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat.
2011. szept. 25. 11:15
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Részemről szívesen. :)


A 3. válasz is tetszik; még most is használatosak a teljesség kifejezésére a (kör) --- kerek --- kerekség szavak, pl. a föld kereksége szókapcsolatban mesékben.


Tehát összefoglalva: Egy adott helyen mindenhol, a teljes látóhatárig (körben) esik az eső, kör alakú foltot hagyva a kör alakú kalapkarimán. :)))

2011. szept. 25. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:
28%
Ez egy dalba van benn a Kossuth Lajos azt üzente
2011. szept. 29. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

"Ez egy dalba van benn a Kossuth Lajos azt üzente"


Nem mondod? Egyébként meg dalbaN.

2011. szept. 29. 13:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!