Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Metszik ige felszólító módja?

Ucsiha Madara kérdése:

Metszik ige felszólító módja?

Figyelt kérdés
A matekkönyvekben mindig úgy látom, hogy úgy írják, hogy messe, pl.: Messe a szögfelező a magasságot az M pontban! Én viszont mindig úgy használom, hogy metssze. Melyik a helyes?
2011. okt. 4. 15:30
 1/9 anonim ***** válasza:
Szerintem mindkettő jó.
2011. okt. 4. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:
MECCÉ MÁ!!!!négy!!!4!!four!!
2011. okt. 4. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
A "keresztezze" nem jó? "messe"... aha, persze... messe meg a szőlőt is.
2011. okt. 4. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Olyan szavunk nincs, hogy "messe", nagy ökör lehet az, aki azt a matek könyvet írta (!)
2011. okt. 4. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Andizsuzsi ***** válasza:
Mivel már itt többször megszóltak a helyesírás mániámért, most kibontakozhatok:) Metszik ige nincs, metsz ige van, és a messe és metssze is helyes alak.
2011. okt. 4. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat, úgy tűnik eddig 2-2 az állás a mindkettő jó és a csak metssze javára:D. A metszikért pedig elnézést kérek, én sem vagyok egy nagy helyesírás zseni!:D
2011. okt. 4. 16:14
 7/9 anonim ***** válasza:

A messe és a metssze is helyes.

Ugyanilyen pl. a tessen - tetsszen szó is.

2011. okt. 4. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

A 15:56-os vagyok. Háááát valóban van ilyen szó, hogy messe, utána néztem az interneten. Agyam eldobom :)Ezúton is elnézést kérek, attól a matekkönyv írótól, akit leökröztem. :D Az tény viszont, hogy ezt a szót még életemben nem hallottam és szerintem nem nagyon használják már, mert felénk biztos, hogy nem használták. Még a két éve 89 éves korában elhunyt nagybátyámtól sem hallottam sosem, aki még halála előtt is metszette* a szőlőt és korábban a ....... borgazdaság igazgatója volt és maguknak is szép kis szőllőst tartott és munkált meg.



[link]


"32. A metsz, a látszik és a tetszik ige felszólító módú alakjait – a kétféle kiejtés miatt – vagy tssz, vagy ss betűkapcsolattal írjuk: metssze és messe, látsszék és lássék, tetsszem és tessem stb. (Vö. 81.)"


Így elolvasva logikusan hangzik, de ezt szerintem az ükapáink korában használták, vagy egy-két nyelvterületen. Ahol még megmaradtak a jellegzetes nyelvjárások szavai.

2011. okt. 5. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Andizsuzsi ***** válasza:
Egyáltalán nincs miért elnézést kérned, örülök, ha segítettem.:)
2011. okt. 5. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!