Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogyan kell Csehül írni?

Hogyan kell Csehül írni?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Egy nevet szeretnék leírni Csehül,de sajnos csak kiejteni tudom :D Ha esetleg tudna valaki segíteni azt megköszönném :D

A név(Fonetikusan): Kovácika Anezka


Előre is köszi a segítséget 8)


2012. jan. 16. 19:55
 1/8 mustafa33 ***** válasza:
100%

Ne haragudj, de ez fonetikusan is nagyon kicsavartnak tűnik.

A keresztnév Anežka (kiejtés: Anezska).

A vezetéknév Kovácika biztosan nem jó, valószinüleg Kováčová (Kovácsová) vagy Kováčiková (Kovácsiková). Minden női név -ová végződésű. Például ezt is úgy írják: Angelina Jolieová.

A csehek elsőnek a keresztnevet írják: Anežka Kováčiková

A č betüt úgy írod le hogy lenyomod Alt159, a ž Alt167

2012. jan. 20. 03:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

„Minden női név -ová végződésű.“


Az „ová“ –n kívül még előfordul az „á“ –val való végződés is, de ez eléggé ritka:


pan Zelený – paní Zelená

pan Súlovský – paní Súlovská

pan Námešný – paní Námešná

2012. jan. 20. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítségeteket! :D Igen meglehet,hogy nyakatekert mert egy gyerekkori emléket idéztem fel :)
2012. jan. 22. 08:53
 4/8 mustafa33 ***** válasza:

rudolf.th,

Kösz a kiegészítést. valóban vannak a végződésű cseh női nevek. Abban az esetben, ha a név tulajdonképen egy vezetéknévként használt melléknév, mint például a férfi Zelený (zöld)- női Zelená. Itt a ný - ná képzőt (Suffix) használják, a második esetben Sulovský - Sulovská (Sulovi)féle nevekben a -ský -ská suffixot használják, ez akkor használatos, ha a név helységnévből képződött, vagy származást jelölő szóból. A Kováč, Kováčik neveknél ez nem fordulhat elő.

2012. jan. 22. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 mustafa33 ***** válasza:
Még egy kis magyarázat. Az ová sufix birtokló jelentést ad. Anežka Kováčová magyarul szószerinti fordításban Kovács Anezskája lenne, vagy Kovácsék Anežkája. De az utóbi mégsem, mert az Anežka Kováčových lenne, ami megint csak használatos, de nem hivatalosan, csak úgy beszédben a faluban pontosításképen.
2012. jan. 22. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

#4


Ezt nem is tudtam, hogy azokban az esetekben használják az “á” végződést, ha a vezetéknév egy vezetéknévként használt melléknév. Én ezt az az “á” –t én egyszerűen annak tudtam be, hogy azokban az esetekben használják, amikor az “ová” végződés furcsán hangzana és az ilyen esetekben az “á” –val ez elfogadhatóbb.

2012. jan. 22. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszi :D
2012. jan. 23. 06:21
 8/8 mustafa33 ***** válasza:
A vezetéknévként használt melléknévben egyszerűen azért á a végződés, mert a melléknevek női nemben á-ra végződnek, többes számban é, hímnemben ý-re, többes számban í.
2012. jan. 23. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!