Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Kétnyelvűség, az egymást...

Assurbanapli kérdése:

Kétnyelvűség, az egymást követő korokban milyen mértékben volt jellemző a magyarokra?

Figyelt kérdés

arra gondolok h például mekkora területen beszélték a szlovál/szerb/román... nyelvet a magyarok körében (második nyelvként)(főként trianon előtt)

MINDEN ÉRDEKEL EZZEL KAPCSOLATBAN


2012. jan. 19. 19:38
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Én úgy tudom, hogy a feudalizmusban a nemesek főleg latinul beszéltek, és a magyar inkább a jobbágyság körében volt használatos. A nemesség körében (mintegy ellenző válasz formájában) akkor kezdett feléledni a magyar nyelv, amikor II. József a németet tette meg hivatalos nyelvvé nyelvrendeletében.


De azért ezt nem megbízható forrásból tudom.


Azért minden bizonnyal a német hatással volt a magyar nyelvre a Habsburg dinasztiák folytán - sok németből származó szavunk van (pl.: polgár, herceg).


Nyilván a honfoglalás előtti vándorlások során is találkoztunk más nyelvű népekkel - például az állattartás körébe tartozó szavaink közül jópár török/perzsa eredetű (pl.: tyúk, tehén, tej, eke).

2012. jan. 21. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
nem ez volt a kérdés, semmi köze hozzá
2012. jan. 21. 20:01
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

A középkor nagy részében a legtöbben beszélték a helyi szláv nyelvjárást is az együttélés miatt. A papok, szerzetesek emellett latinul is tudtak. Az egyre nagyobb arányú román bevándorlással egyre több erdélyi tanulta meg a nyelvüket. A városi magyarság második nyelve gyakran a német volt.

Török kor: természetesen az eddigiek mellett még a török is.

A török kiűzése után különböző szláv nyelvek, német, latin, román, francia voltak a jellemző idegen nyelvek. A nemesség nagy része nem is beszélt magyarul, legfeljebb csak értett valamit. A német szerezte meg a vezető szerepet, a latin lassan háttérbe szorult. Ez így is maradt a második világháború idejéig. A két világháború között már inkább a nagy nyugati nyelvek voltak divatban, az iskolában a sok idegen nyelvi óra volt a jellemző, az volt a fő irány. A szocializmus alatt meg... de azt már úgyis tudjuk.

Kérdező, vegyél elő egy történelmi atlaszt, és nézd meg, hogy hol beszélték az általad említett nyelveket, és hogy hány magyar élt azokon a tájakon! Egy viszonylag pontos becslést fogsz kapni.

2012. jan. 21. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

a történelmi atlaszban benne vannak a különböző népek etnográfiai elterjedései, én ebből hogy következtessem ki mennyi magyar és milyen mélyen a nyelvhatártól befelé beszélt szláv nyelveket

?

2012. jan. 22. 12:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!