Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Helyesnek számítanak-e azok a...

Helyesnek számítanak-e azok a hétköznapivá vált, nyelvtanilag különös esetek, amikor bár bizarr módon lehagyjuk a tárgyragot a névszóról, az eredeti jelentése mégsem módosul sem a névszónak, sem a mondatnak?

Figyelt kérdés

Sőt, a névszó a mondatbeli tárgyas funkcióját sem veszíti el.


Például:


Megismertem egy ismerősöm, megismertem egy ismerősömet. Megfogta a kezem, megfogta a kezemet.


Az első mondatrészekről beszélek. Ismerősöm(et), kezem(et).


Az értékelhető válaszokat előre is köszönöm :-)


2012. jan. 19. 22:40
 1/6 anonim ***** válasza:
0%
Szerintem a nyelvoktatásnak kellene alkalmazkodnia az ÉLŐ nyelv használatához, nem pedig fordítva.
2012. jan. 19. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
56%
Igen, helyesek, jelöletlen tárgyragos szerkezetek. Délutánig megpróbálok előtúrni valami magyarázatot is.
2012. jan. 20. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
0%
Normálisnak számítanak. A "helyesség" más kérdés, igazából a nyelvtudományban nincs ilyen fogalom.
2012. jan. 20. 03:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Első: nyilván, van egy ilyen oldala is a történetnek. De azért ha nagy távlatokban tekintjük az eseményeket, könnyűszerrel megállapíthatjuk, hogy elég sokat alkalmazkodott az élő nyelvhasználathoz a nyelvoktatás.


Második: köszönöm a meghatározását az ilyen eseteknek! Jelöletlen tárgyragos szerkezetek - ezt olvastad, hallottad valahol? Netán szakmabeli vagy? Mert nem nagyon találtam rá utalást az interneten, bár ez nyilván önmagában nem sokat jelent. Éredklődéssel várom a magyarázatod is :-)


Harmadik: igen, mondhatni, de azért vannak kitüntetett pontok, szabályok, hogy mi számít helyesnek, és mi nem, még ha ez nekem sem teljesen tetszik, mert néha akárhogyan és akárhonnan is nézem, teljességgel fölöslegesek. Például a j és a ly közötti különbségek.

2012. jan. 20. 11:30
 5/6 anonim ***** válasza:
57%
De ez miért bizarr? Én is gondolkoztam már ezen, de semmi furát nem találok benne. Számomra bizarabb, a szobába/ban közötti különbség nem ismerése:D
2012. jan. 20. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
43%

11:30


"vannak kitüntetett pontok, szabályok, hogy mi számít helyesnek, és mi nem"


Attól, hogy helyesség a fedőneve ezeknek a dolgoknak, még nem helyességet jelentenek. Kb. ahogy az Adidos cipő sem Adidas.


A j-ly esetében sincs szó valójában helyességről. De ha nem úgy írod, ahogy a tanult emberek, akkor besorolod magad a tanulatlanok közé. A j-ly egy ilyen társadalmi szűrő. A tanult emberek írását szokták "helyes"-nek becézni.

2012. jan. 20. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!