Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Passzív szerkezet a magyar...

Passzív szerkezet a magyar nyelvben. Tényleg nincs?

Figyelt kérdés

Kicsit gondolkodtam, több nyelvet is beszélek amiben van passzív szórend és arra jutottam, hogy szerintem a magyarban is van.

Például egyik nap beszéltem a bank ügyfélszolgálatával, ahol azt válaszolta az ügyintéző, hogy a felhasználói fiókom aktiválva lett.

Nagyon sokszor kérdezik meg tőlem hogy "el lett-e küldve, ki lett-e kapcsolva, el lett-e olvasva, stb."

Ezek szerintem mind passzív kérdések.

Továbbá nagyon sok régi könyvben megtalálható különböző passzív mondat, például "az ellenség vére kiontatik a csatamezőn".


Ha azt veszem alapul, hogy a passzív mondatban a hangúly a cselekvésen van és nem a cselekvőn, akkor a magyarban is nagyon sokszor használnak passzív szerkezetű mondatokat, kérdéseket.

Ha ez tényleg így van, akkor miért mondják azt, hogy a magyarban nincs passzív szerkezet?


2012. jan. 30. 10:44
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

hát volt, de kikopott, sajnos..pedig fontos, és szép: kiontatik, teremtődik. Maradtak kifejezésekben: 'zárva' 'született'

Ezzel veszteség érte a nyelvünket, hogy ez az ága elszáradt. Mert szükségeltetik:)(főleg filozófiai és teológiai szövegekben, ahol az 'alany' nem megnevezhető, a végtelen felé tart:) Vagy, ahogy mondtad, a cselekvésnek van prioritása - maga ez utal az alanyra.

2012. jan. 30. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:

Van, bár magyartalannak mondják.

Meg germanizmusnak.

Ránk is mindig ránk szóltak egyetemen, hogy mondjuk nem "Ki lett nyomtatva a papír", hanem "Kinyomtatták a papírt".

2012. jan. 30. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
59%

..nem "Ki lett nyomtatva a papír", hanem "Kinyomtatták a papírt".


Kinyomtattatott! :DDD

Elküldetett, kikapcsoltatott, elolvastatott, stb.

Hát igen, sajnos ez a konkrét, tisztán szenvedő forma kikopott a nyelvből. Amiket írtál (..lett-e..) azok is egyfajta szenvedő alakok, csak nem a korábbi forma.

2012. jan. 30. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
51%

A macska fel van mászva a fára. Hülyeség, magyartalan, mellesleg a szenvedő szerkezetet használó nyelvek sem mondanának ilyet.


Az anyós fel van akasztva a fára. Na, ez már valami! :)


Természetesen, ahogy felettem is írták, nem veszett ki teljesen, a (német hatásoktól a mai napig nem mentesült) hivatali nyelv pl. kiterjedten használja.

2012. jan. 30. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

"Passzív szerkezet a magyar nyelvben. Tényleg nincs?"


Van, és többféleképpen is képezhető.


""el lett-e küldve, ki lett-e kapcsolva, el lett-e olvasva, stb."

Ezek szerintem mind passzív kérdések."


Persze hogy azok.


""az ellenség vére kiontatik a csatamezőn"."


Igen, ez a másik módszer. Ma már nagyon ritkán használják. Nem halt ki, mert "benne foglaltatik" és más hasonlók ma is elhangzanak.


Egyébként a "születik" is passzív, ha belegondolsz.


"miért mondják azt, hogy a magyarban nincs passzív szerkezet?"


Azok mondják, akiknek fogalmuk sincs a nyelvtanról vagy a magyar nyelvről. Sok ilyen ember van, így aztán gyakran mondogatják.

2012. jan. 30. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, ezek szerint nem csak nekem szúrt ez szemet.

Utolsónak: én magam nem humán beállítottságú ember vagyok, így a nyelvtan tudásom kimerül abban amit középiskola 12. osztályáig belém tudtak tömni, márpedig ott minden tanár azt hangoztatta hogy nincs passzív szerkezet a magyar nyelvben.

Akkor ezek szerint ez a tanáraim minőségét hivatott reprezentálni?

2012. jan. 30. 12:12
 7/16 anonim ***** válasza:
Sok alkalmatlan tanár van.
2012. jan. 30. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%

Egy jó kis cikk erről:

[link]

2012. jan. 30. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
94%

"A macska fel van mászva a fára. Hülyeség, magyartalan, mellesleg a szenvedő szerkezetet használó nyelvek sem mondanának ilyet. "



Ez nagyon szar példa, az ezt előszeretettel felhozó magyartanárok meg képtelenek megérteni, hogy passzívot csak tárgyas igékből képezhetünk. A "felmászni" nem tárgyas ige, ezért hülye volt, aki ezt a példát kitalálta. A "megmászni" viszont már tárgyas, így nyugodtan lehet mondani, hogy "a fa meg van mászva".

2012. jan. 30. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%
Mi több: a fa megmászattatott! :)
2012. jan. 30. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!