Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Létezik, hogy az olasz és a...

Létezik, hogy az olasz és a francia között 89%-os egyezés van?

Figyelt kérdés

[link]

Eszerint az olasz-francia kölcsönös érthetőség 89%,

az olasz-spanyol pedig "csak" 82%, pedig az átlag ember épp azt hiszi, hogy az olasz és a spanyol van annyira közel egymáshoz. És mi a helyzet a románnal? Az is kb 70-75%-os egyezést mutat mindegyik újlatin nyelvvel, pedig az nagyon eltávolodottnak tűnik.

A spanyol és a portugál is 89%-os egyébként.

Ez mit jelent? Olasz után akkor nagyon könnyű a francia?


2012. febr. 3. 16:47
 1/9 anonim ***** válasza:
15%
Ha jól tudom a román is neoromán nyelv mint az orosz és a francia úgyhogy egy román ajkú ember játszva megtanulja a franciát.Az olasz nyelvtan viszont szabálykövető (logikus nyelv) a francia nyelv nem az!
2012. febr. 3. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
66%
Nem jelent ez az ég adta világon semmit..vagy, ha jelent is valamit, hát mindenkinek mást. Van, aki a portugál után játszva "felfalja" a románt, van, aki sosem tudja megtanulni egyiket sem. Ki kell próbálni a gyakorlatban, kinek mi a jó.
2012. febr. 3. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
76%

"Ha jól tudom a román is neoromán nyelv mint az orosz és a francia"



Mármint az olasz nem?


És nem neoromán, hanem neolatin, vagy újlatin.

2012. febr. 4. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
93%

"Létezik, hogy az olasz és a francia között 89%-os egyezés van?"


89% lexikális hasonlóság van köztük. Ez a táblázat egyébként eléggé vitatható, pl. én tudok spanyolul, egy francia cikket simán elolvasok (szoktam is, ha szükséges), ellenben egy olasz szöveget alig értek. Szóval számomra pl. nehezen hihető, hogy az olasz közelebb van a spanyolhoz, mint a francia.


"Eszerint az olasz-francia kölcsönös érthetőség 89%,

az olasz-spanyol pedig "csak" 82%, pedig az átlag ember épp azt hiszi, hogy az olasz és a spanyol van annyira közel egymáshoz. "


Ha Franciao. van középen és az egyik oldalán Spanyolo., a másikon Olaszo., akkor miért is lenne az olasz-spanyol hasonlóság nagyobb, mint az olasz-francia?


"És mi a helyzet a románnal? Az is kb 70-75%-os egyezést mutat mindegyik újlatin nyelvvel, pedig az nagyon eltávolodottnak tűnik."


Mivel az elmúlt 200 évben 2 hullámban is telepakolták először francia, újabban latin szavakkal, a szláv szavakat pedig irtották belőle, ezért visszajavult ez 70-75%-ra. Valószínűleg régebben alacsonyabb volt.


"A spanyol és a portugál is 89%-os egyébként."


Írásban (tehát nem beszédben) dialektus különbség van a kettő között, teljesen jól tudják egymást olvasni. Spanyol szemmel egy portugál szöveg olyan, mintha neked Kazinczyt kellene olvasnod.


"Olasz után akkor nagyon könnyű a francia?"


Bármelyik újlatin nyelv után könnyű egy másik, de nem nagyon könnyű, hiszen a nyelvtanulás sosem nagyon könnyű. A nagy előny, hogy a nyelvtanuk egy kaptafára megy, és a szavak is rendszeres módon átalakíthatók egymásba. Ugyanez a nehézség forrása, nehéz nem keverni őket.

2012. febr. 4. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
93%

16:57


"Az olasz nyelvtan viszont szabálykövető (logikus nyelv) a francia nyelv nem az!"


Mindkettőben ajánlott bemagolni kb. 500 rendhagyó igét. Egyik sem különösebben szabálykövető nyelv, ha ezt nézzük.

2012. febr. 4. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Én ehhez csak annyit tudok hozzáfűzni, hogy a munkám miatt olaszokkal szoktam együtt dolgozni. És egyszer mesélte az egyik, hogy volt Franciaországba tárgyalni egy cégnél és fel volt háborodva, hogy a franciák semmilyen nyelven nem beszélnek a franciát kivéve, úgy hogy hiába próbálkozott angollal, némettel, olasszal nem nagyon tudták egymást megérteni, tolmácsot kellett fogadni. Szóval ebből az életből vett példából kiindulva én úgy gondolom, hogy ez nem igaz.
2012. szept. 6. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 webnyelv ***** válasza:
100%

Igen, lehetséges.

Viszont ez így nagyon pontatlan megfogalmazás, hogy kölcsönösen megértik egymást. A szókincs és a nyelvtan valóban rettenetesen hasonlít a két nyelv esetében, de pont a hangtan viszont eléggé eltér. Így ha nagyon hasonlóan is írnak le egy-egy szót, lehet, hogy felolvasva már nem értik meg. Megkockáztatom, hogy bár pl. a facile (könnyű) szót ugyanúgy írják mindkét nyelvben, kimondva nem biztos, hogy azonnal megérteni egyik nyelv beszélője a másik nyelven ezt a szót. Olasz: "fácsile", és az első szótagon van a hangsúly. Francia: "fászil", rövid á-val, és az utolsó szótagon van a hangsúly.

A kölcsönös érthetőséget inkább írásbeli érthetőségre kell érteni.

Az olasz és a spanyol hangtani szempontból elég közel állnak egymáshoz, a szókincs is eléggé hasonló, ők szóban is megértik egymást nagyjából, persze ha érthetően beszélnek egymással és nem pl. valami fura dialektusban részegen.

A román és az olasz is aránylag közel áll egymáshoz hangtani szempontból, ezért ők is valamennyire megérthetik egymást szóban, még ha a szókincs jobban el is tér.

Az ("nagyobb") újlatin nyelvek közül hangtanilag a francia és a portugál tér el igen jelentősen a többitől, ami a szóbeli megértést eléggé megnehezíti, de írásban elég sokat megért szinte bármelyik újlatin nyelvből az, aki az egyik újlatin nyelvet beszéli.

2012. szept. 6. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Én suliban tanultam olaszul, aztán észrevettem, hogy ha spanyol szöveget látok, erőlködés nélkül megértem. Ezért elkezdtem tudatosan foglalkozni vele, és nagyon könnyen ment tanár nélkül is. Viszont a francia... huh. Persze, ott is sokat ki tudok következtetni, de a spanyolnál jóval több ráfordítás kellene, hogy valamennyire megtanuljam.
2012. szept. 6. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
igen létezik. Én román vagyok, de úgyan úgy elbeszélgetek egy olasszal mint egy spanyollal, franciával vagy portugállal, anélkül hogy valaha is tanultuk volna egymás nyelvét. Úgy mentem Torinóba egyetemre, hogy életemben nem tanultam olaszul, 3-4 hét elég volt arra hogy teljesen átálljak az olaszra
2014. máj. 31. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!