Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Melyikünk vagy melyikőnk?...

Melyikünk vagy melyikőnk? Rizst vagy rizset? Porschével vagy Porschéval? Olcsón vagy olcsóan?

Figyelt kérdés
Gyanítom, a második és a harmadik esetben is az előbbi variáció a helyes, de mindegyiket hallottam már, és nem tudom eldönteni, hogy ezek csak területenként változnak, vagy egy az egyben helytelen a párok egyik tagja.
2012. jún. 8. 20:57
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

1. A "melyikünk" alak gyakoribb; a "melyikőnk" sem helytelen, de az inkább irodalmi.

2. Egyértelműen "rizst", ill. "olcsón", nem kell kötőhang.

3. Mindkét változat helyes ("Porschéval", "Porschével"). A vegyes hangrendű szavakat többnyire kétféleképpen tudjuk toldalékolni, pl. Ágnessal, Ágnessel; fotelban, fotelben; férfival, férfivel.


Üdv. :)

2012. jún. 12. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm az utolsónak! Ezek szerint mi nagyon irodalmian beszélünk, mert a környéken még senkitől sem hallottam a "melyikünk" alakot.:)
2012. jún. 12. 12:02
 13/16 anonim ***** válasza:
Melyikünk megy Porschéval rizst enni? :)))
2012. okt. 22. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

:)))


Amelyikünk olcsón vette a rizst, vagy inkább a Porschét. :)

2012. okt. 28. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
Nem értem, miért lettünk lepontozva. Szlovákiában tényleg rizsát esznek. xD
2012. okt. 28. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

valószínűleg a tájszólás is közre játszik :) csak mert nálunk is rizsát esznek.


amúgy érdekes,hogy az ember nem is gondolná, de még most is vannak tájszavak amiket nap mint nap használunk és nekünk nem furcsa, viszont ha elkerülünk egy másik vidékre ott bizony furcsán nézhetnek ránk...

2012. dec. 25. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!