Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A "let's"-ben az 's' minek a...

A "let's"-ben az 's' minek a rövidítése?

Figyelt kérdés
ugye általában has-et vagy is-t jelent, de itt?
2012. aug. 27. 11:36
 1/7 Calvin Broadus ***** válasza:
100%

us! vagyis többet szám első személy tárgyas alakban!


Let's go = Let us go!

2012. aug. 27. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

ITT: 's=us

de a Let's go nem teljesen egyenlő a Let us go-val... és nem csupán formalitásbeli különbség van (összevont alak mindig informálisabb).

Míg a Let's go esetén akihez szólok, őt is beleértem (tartson velünk - "inclusive"), addig a Let us go esetében nélküle szeretnénk távozni (kb Engedj/engedjetek minket - "exclusive")

2012. aug. 27. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
értem. egyébként én is us-ra gondoltam, akkor nem volt rossz gondolat.:D köszi a válaszokat!
2012. aug. 27. 12:29
 4/7 webnyelv ***** válasza:

"Míg a Let's go esetén akihez szólok, őt is beleértem (tartson velünk - "inclusive"), addig a Let us go esetében nélküle szeretnénk távozni (kb Engedj/engedjetek minket - "exclusive")" Ez a szabály hol van hivatalosan (pl. nyelvkönyvben, leíró nyelvtanban) leírva? Igaz lehet, de még nem hallottam erről.

Na, ezt nem szeretem az angol nyelvben: mindig kiderül, hogy van még valami "apróság", amiről még nem hallottam, és sehogy sem akar vége lenni ennek. Németből legalább van valami egyetemi jegyzet, amiben elvileg az összes ilyen apróság benne van, de angolból ilyet még nem láttam. Bocsánat, hogy elkanyarodtam a témától.

2012. aug. 27. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Webnyelv, ezt sima nyelvkönyvben sehol nem találod, hanem pragmatika könyvben, olyan témakörnél keresd, ahol a deixist tárgyalja...

Hirtelenjében a könyvespolcomról ezt sikerült leemelni:

George Yule: Pragmatics (OUP, 1996) 12. o ("Deixis and distance" témakörnél "Person deixis" alcím alatt.


Az egész könyv tele van "finomságokkal", IMÁDOM!!! :-)))))

2012. aug. 27. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 webnyelv ***** válasza:
Áhá, köszi! Szóval nem is kell ezt tudni akkor felsőfokú nyelvvizsgára se? Viszont ha valaki helytelenül használja és keveri a let's és a let us kifejezést, csúnya félreértések lehetnek. Akkor inkább ne is tanuljunk nyelveket, mert nagy valószínűséggel belebotlunk olyanba, amit rosszul fogunk mondani és jól félreértenek, legalábbis az angollal biztosan ez a helyzet. :D
2012. aug. 27. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Jó esetben először a következő két kifejezéssel találkozik az angolul tanuló:

-Let's go.

-Let me see.

És ezzel nagyjából meg is tanulta a két különböző jelentését. Ez usage, nem grammar (egynyelvű szótárak általában meg is említik ezt a használatbéli különbséget), és középfokon már számon kérik, ha nem előbb...

Let's (=let us) SUGGESTION: itt formalitásbeli különbség van az összevont illetve teljes alak között

Let sy do sg 'TO ALLOW': nem lehet összevont alak

Ha már nevén is akarod nevezni a dolgot, az viszont már nyelvészet (és nem kevertem volna ide, ha nincs az a kis hitetlenkedés, hogy hol van ez leírva...) - nyelvészeti kérdést viszont nem fog senki számmonkérni az embertől egy nyelvvizsgán... (amúgy egy csomó nyelvben kétféle "mi" szem.névmás van: nálunk tudtommal nincs rá nyelvi eszköz, de a szövegkörnyezetből simán kiderül, hogy beleértem-e az illetőt is, akihez beszélek avagy sem).

2012. aug. 28. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!