Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi a véleményetek a brit...

Mi a véleményetek a brit angolról?

Figyelt kérdés
Szerintem a legszebb angol nyelvváltozat.
2012. okt. 7. 13:11
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
szerintem is :)
2012. okt. 7. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim válasza:
Szerintem nem annyira érthető a kiejtés mint az amerikai
2012. okt. 7. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 Antimod ***** válasza:
Lehet nagyon ronda is egyes tájszólásokban.
2012. okt. 7. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
És nagyon szexi is! xD
2012. okt. 7. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
Sokkal szebben hangzik, mint az amerikai.
2012. okt. 7. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
Egyetértek, de sokkal nehezebb külföldiként elsajátítani, mint az amerikait. Aki brit akcentust próbál ügyetlenül imitálni, az végtelenül nevetséges.
2012. okt. 7. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ízlésről kár vitázni, az teljesen szubjektív ;)

Ha viszont objektíven nézzük, akkor pl. nyelvtanulási szempontból sokkal inkább az amerikai változat a nyerő. A tévéből, rádióból 90%-ban amerikai angol hallatszik, ezért aki britet tanít, megnehezíti a tanuló életét, megfosztja egy remek és szórakoztató nyelvgyakorlási lehetőségtől, aki így csak azt fogja látni, hogy a tanára "nem tud angolul", mert nem úgy ejti a szavakat, mint a színészek...

Az összképhez az is hozzátartozik, hogy a nálunk tanított és célul kitűzött RP változatot, amire szerintem a kérdező is gondol, azt kevesebb, mint az angol anyanyelvűek 1%-a használja, vagyis egy törpe kisebbség, akiket a többiek egyre inkább megbélyegeznek emiatt és affektálós sznobnak tartják őket.

Be kéne látni, hogy az RP felett eljárt az idő -- hiába hangzik szépen, tanítása ma már hátrányos. Helyette lehetne pl. Standard Britet tanítani, de akinek az RP hangzása tetszik, annak valószínűleg "báncsa" majd a fülét a sok cs és dzs hang, pl. tune [csún], dune [dzsún]. De még ez is csak egy kisebbségi változat a General American-hez képest mind beszélők száma, mind médiajelenlét szempontjából.

Ráadásul az amerikai kiejtés sokkal szabályszerűbb, mint a brit, ami nyelvtanulási szempontból kifejezetten előnyös.

2012. okt. 8. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
Öhm, hogy érted hogy szabályszerűbb? Amennyiben úgy értetted, hogy a helyesírása kevésbé tradicionális és jobban követi a kiejtést, igazad van - de pusztán a kiejtés semmivel sem szabályszerűbb.
2012. okt. 10. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

#8:

Arra gondoltam, hogy míg pl. a mass és a massive első magánhangzói azonosak mindenütt, addig pl. a pass és a passive ezen hangjai eltérőek a brit angolban, és nehéz volna szabályt találni arra, hogy miért nem rímel náluk a pass és a mass, de rímel a passive és a massive. Vagy ott van a pants és a plants – azok sem rímelnek náluk. Az amerikai angolban ellenben mindegyikben ugyanaz a magánhangzó van. Ez nem helyesírási kérdés.

De említhetném a brit angol intrusive-r nevű újítását is az olyan esetekben, mint amilyen pl. a "draw[r] it" vagy az "Asia[r] is".

2012. okt. 10. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

1. A TRAP - BATH magánhangzók önálló fonémák. Azt várni, hogy a "pass" és "mass" szavak íremlejenk, ugyanolyan, mintha azt várnánk, hogy a "post" és a "must" szavak rímelnek. Csupán az ortográfia megtévesztő, mert elkendőzi a különbséget.


2. Hasonló furcsaságok a GA-ban is vannak, mint pl. a CLOTH - THOUGHT és a LOT - PALM merger (RP-ben éppen a CLOTH és a LOT hangzók egyformák, a THOUGHT és a PALM pedig újabb két különböő hang), de ezeken nem kell kiakadni.


3. Az Intrusive-R nem annyira újkeletű, bár Beatles dalokban is lehet hallani - sőt, kurrens amerikai sorozatokban is. Az R egyébként is egy kényes dolog minden angol akcentusban; egyébként pedig hiátus-elkerülő funkciója van, egyáltalán nem véletlenszerű dolog.

2012. okt. 11. 01:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!