Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Helyes így ez a római dátum?

Helyes így ez a római dátum?

Figyelt kérdés

Többször mondták már, hogy az, hogy 2000.09.13 az így nem helyes római számokkal: MM.IX.XII.

Mások viszont azt mondják helyes..akkor most hogy van?



2012. nov. 11. 11:09
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
XIII. Ez a tizenhárom.
2012. nov. 11. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Oh, igen úgy gondoltam, csak lehagytam egy I-t..de amúgy helyes?
2012. nov. 11. 11:18
 3/12 anonim ***** válasza:

Nem helyes. Több szempontból sem. Amit leírtál az 2000. szeptember 12.

Másrészt a római számok írásánál a pont érdekesen viselkedik, nem nagyon használták (más kérdés az arab-latin írásmódban használt római számok, pl. XX. század...)

Tehát helyesen:

MM IX XIII

2012. nov. 11. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Nem helyes, mert a rómaiak nem használták a a napok számozását, sőt a heteket sem ismerték sokáig. Csak három napot ismertek (a holdállás után): a hónap elejét (kalends), az 5-7 napra eső nones-t és a hónap közepére eső ides-t (emlékszel: '48 március idusára ?).

Így pl. egy hónap 20-ikát így fejezték ki: 10 nappal a köv hókap kalendája előtt.

Egy másik példa: egy hónap 9-e = 6 nappal a hónap idusa előtt.

2012. nov. 11. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Az a helyzet, hogy tetoválásnak gondoltam, és oda mégis csak oda kéne valahogy írni a napot..
2012. nov. 11. 17:37
 6/12 anonim ***** válasza:
A dátummal nem megy. Írj valami olyasmit, ami valós. Pl: EXCELSIUS, latinul azt jelenti, hogy "magasabbra".
2012. nov. 12. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 zolisal ***** válasza:

Ha tetoválásnak gondoltad akkor meg pláne gáz, ha hibásan használsz valamit, amit aztán örökre magadra varratsz. Ahogy az előbb írta az egyik hozzászóló a rómaiak másik naptárrendszert használtak, ráadásul 4 hónap kivételével mindegyik hónap 29 napos volt. Szóval bonyolult a rendszer a mi aspektusunkból, a helyedben utána járnék, hogyan lehet kiszámolni, hogy kell jelölni az általad választott dátumot abban a rendszerben.


Ezt érdemes megnézni, elég érthetően magyaráz a srác (angolul):

http://www.youtube.com/watch?v=N6dU98dXhkA

2012. nov. 12. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 zolisal ***** válasza:

Vannak egyébként erre kitalált honlapok, amikkel meg lehet tudni, hogy mi a helyzet és akkor megkapod, hogy a dátumod úgy néz ki, hogy

a d III Kal Sep MM A.D.

de még így se teljesen korrekt, mert az anno domini-t nem ismerték a római korban, helyette ab urbe conditia (A.U.C.) a városunk megalapításától vagyis Roma megalapításától számították az időt, úgy pedig az év MMDCCLXV A.U.C. lesz, ahogy a calculator írja.

2012. nov. 12. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat :)

Nem szeretnék szöveget, hogy például "magasabbra". Ez a dátum nagyon fontos nekem, és azért gondoltam római számokkal, mert így talán kicsit titokzatosabb. Úgy értem, ha az ember ránéz, akkor nem egyből az arab számokat látja, amit egyből megért..

2012. nov. 13. 20:01
 10/12 2*Sü ***** válasza:

Római számokat használunk a modern naptárak esetén is (Gergely-naptár, julián naptár), de…


Az évet írjuk római számmal. Ha a hónap és nap is kell, akkor azt szóban írják ki. Ráadásul a római hagyományoknak megfelelően nem is úgy, mint ma. Magyarra lefordítva kb. így: „Az Úr MCXXI évében május idusa előtti harmadik napon” (azaz május 12-én).


De már ez is „modern” dolog, az ókorban, meg a középkor egy jelentős részében a legtöbbször nem is Krisztus születéséhez mérten adták meg az évet, hanem beiktatásokhoz viszonyítva. Pl.: Károly Róbert uralkodásának nyolcadik évében…


Használjuk néha a római számokat hónapok jelzésére is, de akkor az évet, napot arab számmal szoktuk írni: 1936. IX. 9.


Az, hogy a dátum egyes elemei milyen sorrendben vannak, illetve milyen írásjellel választjuk el ezeket, az nyelvfüggő. De mivel soha sehol nem használták az év, a hónap és nap római számmal való kiírását így egyszerre, ez a kérdés ennek tükrében értelmetlenné is válik.


Röviden: Mindhárom forma helytelen, egyik formát sem használjuk. A történelem során sehol nem használták egyik formát sem, és nem használjuk így egyik formát ma sem.


Írásban nyilván ez még egy kisebb hiba. De tetoválásként felvarrni magadra, az már egy életre szóló ostobaság. Eleve a tetoválás témájáról lehetne vitát nyitni, de nem akarok teljesen offtopic irányba elmenni, csak annyiban mennék bele, hogy ha most fontos neked ez az évszám, akkor nem biztos, hogy 20 év múlva is az lesz. Ha meg igen, akkor mindig fontos lesz számodra, így felesleges magadra írnod. A tetoválás meg kifelé is szól. Lehet, hogy neked fontos a dátum, de másnak nem mond semmit, tehát ennek a dátumnak a láttatása másnak nem mond semmit, ezért fog ostobaságnak tűnni, hogy magadra varrattál egy dátumot, ami másnak nem mond semmit.

2018. jún. 10. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!