Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Cseh és szlovák beszéd-írás....

Cseh és szlovák beszéd-írás. Egymásnak mennyire érthetőek?

Figyelt kérdés
Viszonylag sok a hasonló szavuk, max mondjuk kicserélik a magánhangzókat. Egyáltalán hogyan vált ketté a nyelvük?
2013. jan. 14. 18:54
 1/5 anonim ***** válasza:
55%
20 éve még egész jól. Azóta felnőtt egy generáció, akinek már lényegesen nehezebb. Főleg a fiatal cseheknek van gondjuk megérteni a szlovák nyelvet. Egy pohár vizet azért tudnak kérni...
2013. jan. 14. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
És ők hogyan tekintenek egymásra? Nyelviség szempontjából... Hogy volt a szláv nyelv ezen csoportja, beszélték a csehek majd a szlovákok is elindították a maguk "vonalát"?
2013. jan. 14. 20:26
 3/5 rajcziz ***** válasza:
100%

Mindkét nyelv az óegyházi szláv nyelvből keletkezett, a cseh nyelv hamarabb kezdett "kialakulni" (gondolom elsősorban az önálló államiság miatt), úgy a 10. században. A szlovák nyelv is ekkoriban kezdett kialakulni, de nyelvjárások, nem pedig "hivatalos nyelv" formájában, egy állandóbb formát csak a 15. században ért el. A szlovák nyelv egységesítésének folyamata aztán a 18. században kezdődött és 1844-ben ért véget.

A két nyelv kölcsönösen megérthető, habár kezdetben azért oda kell figyelni, de egy idő után megszokja az ember, és "átáll".

2013. jan. 14. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 mustafa33 ***** válasza:
100%

Az irodalmi szlovák és a cseh nyelv kölcsönösen megérthető, inkább kiejtésbeli különbségek vannak, persze apróbb garamatikai különbségek is, az eltérő szavak száma nem nagy, egy mondatban ha előfordul egy, annak jelentését kikövetkezteti a szövegkörnyezetből a halgató.

Az "ószlávból" alakultak ki. Az egyházi szláv az egy délszláv nyelv (a pravoszláv vallás ceremoniális nyelve, a csehekre nem volt befolyásal, és a szlovákra sem), a cseh és szlovák az nyugati szláv. De a mai szlovák az a 19. században alakult ki, Štúr Lajos és munkatársai által a középszlovákiai (Zólyom, Túróc, Liptó vármegyék) nyelvjárás alapján. A nyugatszlovák nyelvjárás sok csehes elemet tartalmaz, a hegyháti az a leginkább csehes. A csehek viszont azt tarják, hogy a morva nyelvjárás szlovákos. A keletszlovákiai az a nyugatszlovákiainak gyakran érthetetlen (Szepes, Sáros, Zemplén, Abauj vármegyék). Az északzemplén-sárosi nyelvjárást szotáknak nevezik. Ez inkább keleti szlávnak mondható. Vagy átmenetnek, mert keveréke a ruszin, a lengyel és a szlovák nyelveknek sok német és még több magyar elemmel (a ruszinokat nem sorolom a szlovákok közé).

Példa:

(beszél) szlovák - hovorí, cseh - říká, nyugati szlovák - ríká, közép szlovák - hovorí, kelet szlovák szepesi - rečuje, kelet szlovák sárosi - hvarí, kelet szlovák zempléni abauji - hutori, szoták - beseduje, ruszin - biszidujet.

Példa mondat:

magyar - A szobalány a gangon tisztítja a zakót.

cseh - Pokojská na přídomí čistí sako.

szlovák - chyžná na priedomí čistí sako.

szepesi - frajcimerka na ganku pucuje gerok.

más: keleti - Išla šmi do roboty ale autobus me ochabel, tak som veckaj išla motorom, aj chustočku som zapomnula čo som obecala sušedoj.

szlovák - Išla som do práce ale autobus ma nechal, tak som potom išla autom, aj šatku som zabudla čo som sľúbila susede.

cseh - Jela jsem do práce ale autobus mě nechal, tak jsem poté jela autem, i šátek jsem zapomněla co jsem slíbila susedě.

magyar - Mentem munkába de az autóbusz itthagyott, ezért autóval mentem, a kendőt is elfelejtettem amit megígértem a szonszédasszonynak.

2013. jan. 16. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
100%
Magyar vagyok, Szlovákiában élek és értelemszeruen beszélek szlovákul. Ha szlovák haverommal nézek filmet általában csehul nézzuk, mert a szlovák fordítás nem tetszik egyikunknek sem. Itt-ott megkérdem mit beszélnek és a szlovák haverom általában tudja is. De ismerek egy cseh asszonyt és szinte gond nélkul megértem mit beszél és o is engem.
2013. jan. 20. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!